Komplexní analýza rajčat

7.4.2014
Plod geneticky modifikovaného rajčate. Rozdíly jsou patrné na první pohled, foto John Innes Centre

Neustálé zlepšování a zrychlování přístrojů pro chemickou analýzu umožňuje v současnosti provádět dříve nevídaná analytická stanovení. Owen Hoekenga z Cornell University se svými kolegy využil nových možností, a zkusili najít rozdíl mezi geneticky modifikovanými a nemodifikovanými rajčaty. V plodech identifikovali tisíc různých sloučenin a studovali nejrůznější odrůdy geneticky modifikovaných a standardně šlechtěných rajčat. Hledali rozdíly v přítomnosti látek a jejich koncentraci a žádnou odlišnost se jim prokázat nepodařilo. Byť jde o zajímavou studii, odpůrce geneticky modifikovaných organismů sotva přesvědčí, protože jejich obavy jsou založeny na neinformovanosti a iracionalitě.

Paradigma 11.4.2014: Kdyz nekdo argumentuje iracionalitou a neinformovanosti tak vzdy zbystrim a vduchu si prerikam nazvy knih ci afery ktere svym zpusobem bojuji s pychou, hrdosti, jesitnosti treba velke neomylne vedy: Struktura vedeckych revoluci, Cerna labut, Mym marodum, Komenskeho "Labyrint", Afera Climagate,...

11.4.2014: Možná místo memorování jmen knih byste mohl uvést argumenty. Třeba nějaký fundovaný argument proti geneticky modifikovaným organismům založený na racionalitě a informovanosti. Důkazy odkazem na autority jsou již dávno překonané. Navíc autoři, na které se odvoláváte, v knihách, které jmenuje, se obracejí právě proti iracionalitě a neinformovanosti, takže je to spíše argument pro geneticky modifikované organismy.

Paradigma 11.4.2014: Jeste jedna kniha je zajimava: Biologie viry. :) Co je neinfomovanost? Knihy v knihovne ktere sme este neprecetli zname neznamo nebo to co nevime o neznamu. Nechci filozofovat ale nekteri filozofove rikaji krom jinych absurdit ze existuje zname neznamo (neprectene knihy v knihovne) a nezname neznamo (knihy jeste nenapsane). Je to co vime a co potvrzuji analyzy skutecne zname znamo nebo jen ucelove se tvarici znamo o neznamem neznamu nebo znamem neznamu. Tyto veci jsou rozebrany v Cerne labuti. Neznamo muze byt podobne nejistote. Napr. Nejistote mereni. Kolem techto veci je brutalni teorie a rovnice, matematicke konstrukce vysledek kdyz nahlidnete pod poklicku a prozrite je ten ze empiricky tedy skoro receno statisticky je jen jedna vec v tomto svete jista. Vse ostatni zalezi krom jineho na interpretaci a uhlu pohledu. Matematika se tvari jako nejexaktejsi matkou vedy ale chovani organismu nelze rovnicemi a cisly popsat uz z jednoho duvodu- nejistote mereni, problem vysvetlen na matematickem prikladu s kulecnikovejma koulema v Cerne labuti. Vse je mnohem slozitejsi nez se zda, i moje rozumy a ja se rozhodne nepriklanim na tu nebo jinou stranu a skodil tomu nebo tomu, protoze vse zle muze byt pro neco dobre, napr. Geneticka modifikace tady probihala i bez nasi vule a bude probihat tez, dokud bude zivot i bez naseho usili nebo vuli. Slechteni plodin delal clovek odpradavna, selektivni vyber tu diky lidske inteligenci byl je a pravdepodobne i bude. Otazkou kterou bych agrumentoval je, je lidske telo a jeho silene slozity metabolismus, ktery je vice plny neznama nez znama schopen behem jeho zivota akceptovat bez vedlejsich skodlivych ucinku treba chronickych tak velke zmeny ve strave? Veda ucinila v historii hodne omylu co stala zivoty napr. prisla na chiralitu molekul leciv a brutalni rozdily v ucincich az kdyz se objevily teratogenni ucinky v populaci. Cas ukaze i u plodin. Zkusit proc ne? Slovy klasika: lidi na zemi je stejne jako sracek! :)

 
Odeslat komentář k článku "Komplexní analýza rajčat "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Komplexní analýza rajčat " e-mailem

Diskuse/Aktualizace