Lev lidojed

19.5.2019
Citace:
J.C.K.Peterhans et al., Lion-Porcupine Ineteractions in Africa, Including Impacts on Lion Predatory Behavior, Journal of East African Natural History, 108 (1): 1–15 (2019) https://doi.org/10.2982/028.108.0101
Zdroj
Fotografie uloveného lva z roku 1965. V levé nozdře vidíme zaseknutou zlomenou dikobrazí bodlinu o délce 16 cm, což muselo velice bolet, foto Kerbis Peterhans, J.C. & T.P. Gnoske (2001). The science of “man eating” among lions Panthera leo with a reconstruction of the natural history of the Man-eaters of Tsavo. Journal of East African Natural History90: 1–40.

Jak se ze lva stane lidojed? Zpravidla tak, že získá velmi špatnou zkušenost se svou tradiční kořistí a začne lovit mnohem snadnější kořist - zdomestikovaný dobytek a lidi. Tou nepříjemnou kořistí může být dikobraz (čeleď dikobrazovití, Hystricidae, angl. porcupine). U lvů (Panthera leo) v suších končinách tvoří až třetinu potravy dikobrazi rodu Hystrix. S vahou kolem 20 kg představuje chutné sousto, avšak při lovu je třeba být maximálně opatrný. Dlouhé ostny se snadno zaseknou do kosti nebo zubu a mohou způsobit velmi bolestivá, špatně se hojící zranění. Takto postižený lev se napříště dikobrazu vyhne a půjde po něčem, co uloví opravdu snadno - např. dítě.

„Jde o Davida a Goliáše afrických savan. Mocný pán savany zkouší sníst šťavnatého, tučného dikobraza, ale zraní ho bodliny. Přestože lvi jsou na vrcholu potravního řetězce, poraní se, pokud nedávají pozor, co dělají,“ říká Gastone Celesia, spoluautor studie o vztahu afrických lvů a dikobrazů.

 
Odeslat komentář k článku "Lev lidojed "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Lev lidojed " e-mailem

Diskuse/Aktualizace