Novinky z Marsu

20.12.2007
mladý marsovský ledovec v oblasti Deuteronilus Mensae poblíž rovníku na snímku družice ESA Mars Express

Družicové snímky odhalily na povrchu Marsu strukturu, která je velmi pravděpodobně mladým ledovcem. Dr.Gerhard Neukum soudí, že k jeho vzniku nestačí pouze srážky, jako je tomu na Zemi, protože na Marsu jich je příliš málo. Na jeho tvorbě se nejspíš podílejí i podzemní (podmarsní) vody. Nejde o první pozorovaný ledovec na rudé planetě, v oblasti nejvyšší marsovské hory Mons Olympus se rovněž jeden nachází, jeho stáří však dosahuje asi čtyř milionů let.

Robot NASA, který rejdí přímo po povrchu Marsu, narazil na horninu, kterou tvoří výhradně oxid křemičitý. Něco takového nebylo na našem sousedu doposud nikdy nalezeno! Podobné horniny vznikají srážením z vod nebo par, které z nitra Země unikají při vulkanické činnosti. V souvislosti s tímto objevem se okamžitě vyrojily spekulace o existenci života na Marsu. Nicméně objev nové horniny, byť sám o sobě nesmírně zajímavý, k podobným závěrům přece jen dostatek podkladů neposkytuje. Jde spíše o snahu některých medií vyvolávat senzaci za každou cenu, protože spekulativní, neodůvodněná zpráva o životě na jiné planetě je čtenářsky mnohem vděčnější, než „pouhý“ objev nové horniny. Smutné je, že ani někteří vědci nezůstávají stranou podobných mediálních aktivit.

Mnoho zajímavých věcí si rovněž o Marsu můžeme přečíst v tiskové zprávě Astronomického ústavu AV ČR, zejména v souvislosti s vynikající příležitostí k jeho pozorování v nejbližších dnech.

 
Odeslat komentář k článku "Novinky z Marsu "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Novinky z Marsu " e-mailem

Diskuse/Aktualizace