Parkinson začíná v břiše?

31.7.2019
Citace:
S.Kim et al., Transneuronal Propagation of Pathologic ?-Synuclein from the Gut to the Brain Models Parkinson’s Disease, Neuron, 2019, doi: 10.1016/j.neuron.2019.05.035
Zdroj
Ilustrace Parkinsonovy choroby z knihy „A Manual of Diseases of the Nervous System“ z roku 1886 od Sira Williama Richarda Gowerse, volné dílo via Wikimedia Commons.

Parkinsonovu chorobu, neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, mohou způsobovat patologické procesy probíhající ve střevech. Experimenty na laboratorních myších prokázaly, že bílkovina α-synuklein způsobující toto onemocnění, může proniknout skrze bloudivý nerv do mozku. Bloudivý nerv (Nervus vagus) inervuje břišní, hrudní a krční dutiny. Jde o 10. párový hlavový nerv. Injekcí podaný α-synuklein pronikl během měsíce z trávicího traktu myši až do mozku, kde způsobil degeneraci dopamin produkujících buněk v oblasti zvané párová struktura ve středním mozkuSubstantia nigra? jako při skutečné Parkinsonově nemoci. U myší se objevily pro tuto chorobu typické motorické problémy.

Anja Schneider z Universitätsklinikum Bonn hodnotí výsledky výzkumu: „Samozřejmě si lze představit, že jídlo, zánětlivé procesy nebo střevní mikrobiom povedou k lokální agregaci α-synukleinových vláken v trávicím traktu, odkud se mohou šířit. O této hypotéze jsme již nějakou dobu diskutovali. Současné pokusy na myších, potvrdili, že jde o možný způsob šíření.“

Pro spokojený život je důležitější dobré trávení než geniální mozek, říká psychiatr MUDr.Radkin Honzák. Zajímavý rozhovor i o vztahu mozku a střev lze najít na DVTV.

 
Odeslat komentář k článku "Parkinson začíná v břiše? "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Parkinson začíná v břiše? " e-mailem

Diskuse/Aktualizace