Vlasy čichají

20.9.2018
Citace:
Jérémy Chéret et al., Olfactory receptor OR2AT4 regulates human hair growth, Nature Communications, volume 9, Article number: 3624 (2018) https://doi.org/10.1038/s41467-018-05973-0
Zdroj
Nahoře chemická struktura sandaloru a dole brahmanolu, nejvýznamnějších vonných součástí santalového oleje.

Oproti očekávání čichové receptory nenacházíme pouze v nose. Narazíme na ně v průduškách, střevech, na povrchu spermií a kupodivu i v nejsvrchnější vrstvě vlasových cibulek. Konkrétně tam najdeme receptor OR2AT4 citlivý na vůni santalového dřeva. Jde o stejné receptory, které zvyšují produkci bílkoviny keratinu v buňkách kůže. Ve vlasových folikulech působení syntetické sloučeniny sandalor (viz obr. nahoře), základní součásti santalového oleje, stimuluje růst vlasů snižováním kontrolovaná buněčná smrt jako výsledek normálního vývoje a přeměny tkáníapoptózy? a zvyšování produkce příslušného růstového faktoru. Zdali santalové dřevo může skutečně zastavit vypadávání vlasů, prokážou až další experimenty.

Větvička, poupě, květ a plod santalovníku bílého,  Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen, Public domain, via Wikimedia Commons . Santálové dřevo je tropické dřevo santalovníku, zejména santalovníku bílého (Santalum album, angl. sandalwood) s vysokým obsahem vonných silic. Nejvýznamnější z nich jsou sandalor a brahmanol. Jejich chemickou strukturu najdeme na obrázku u předchozího odstavce. Větvičku a květy santalovníku bílého vidíme na obrázku.

 
Odeslat komentář k článku "Vlasy čichají "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Vlasy čichají " e-mailem

Diskuse/Aktualizace