Nejsilnější laserový záblesk

17.7.2012
Kondenzace drobných kapiček vody vyvolaná laserem ve vlhkém vzduchu (foto J. Kasparian, et al. copyright 2012 IOP Publishing Ltd).

Systém 192 synchronizovaných laserů v Lawrence Livermore Laboratory Nation Iginition Facility dne 5.července vytvořil dosud nejsilnější laserový záblesk vůbec. Špičkový výkon činil 500 terrawatů, což je pět set tisíckrát více než výkon jednoho jaderného reaktoru elektrárny Temelín. Protože záblesk byl jen kratinký, celkové množství vyzářené energie dosáhlo 1,85 MJ. Tolik energie vyrobí již zmíněný reaktor za 1,85 ms při plném výkonu. Spojené státy se na výzkum laserů soustředí více než Evropa, protože s jejich pomocí chtějí dosáhnout jaderné fúze anebo vybudovat moderní zbraňové systémy. Evropské státy se spíše soustředí na zapálení jaderné fůze pomocí plazmatu, a pokud jde o zbraně, spoléháme, že nás ubrání Spojené státy. Foto J. Kasparian, et al,. copyright 2012 IOP Publishing Ltd.

akademon.cz 18.7.2012: Ani s pádem komunismu jsme se nevzdali myšlenky poroučet větru a dešti. Rozprašování drobných krystalků jodidu stříbrného AgI, je již desítky let známou a více či méně fungující technologií. Podstatně jednodušší by mohlo být využití laseru. Kondenzaci vodních kapek ve vzduchu vyvolanou ultrakrátkým laserovým pulsem studuje německo-švýcarský tým z Université de Geneve a Freie Universität Berlin pod vedením J.-P.Wolfa.

Martin Přeček 22.7.2012: Jenom malá drobnost, elektrický výkon jednoho reaktorového bloku v Temelíně je 1000 MW = 1000 MJ/s. Z toho vyplývá, že 1.85 MJ se vyrobí jednou za 1.85 tisícin sekundy. Tepelný výkon je třikrát větší, a to je ve skutečnosti výkon, jenž bychom měli poměřovat, ale to je méně důležité.

nuclear 23.7.2012: Na jednom pracovišti AVČR je vyvíjen odstředivý zdroj tuším kyslíku, který je určen pro jódový laser, právě do leteckého laseru pro americkou armádu (zástavba do Boeingu 747). Dosavadní zařízení byla závislá na gravitaci. Avšak vývoj raket je daleko levnější než vývoj štítů. Například rusové nedávno namontovali naváděcí systém rakety Iskander na mezikontinentální nosič Topol M. Pokusný let z krasnodarské oblasti byl natočen na video v Jordánsku, a byly tam k vidění nepravidelné odskoky, které "autopilot" Iskanderu dělá v terminální fázi. Taková schopnost podle časopisu ATM předbíhá možnosti štítů o generaci.

 
Odeslat komentář k článku "Nejsilnější laserový záblesk "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Nejsilnější laserový záblesk " e-mailem

Diskuse/Aktualizace