Dávný kalendář v guatemalské jeskyni

21.6.2012
Mayský hieroglyfický text z lokality La Corona starý 1.300 let. Foto  David Stuart/Tulane University

Archeologové objevili nejstarší doklad o mayském kalendáři včetně dat, čísel a obrazů měsíčních božstev na stěnách jeskyně staré okolo 1200 let. Došlo k tomu při zkoumání mayského města Xultun. Na jedné stěně byla tabule se čtyřmi sloupci čísel zřejmě se týkajících cyklů Venuše, Měsíce, Marsu a možná Merkuru. Další stěna zřejmě obsahovala sloupce dat, vždy vzdálených od sebe 177 nebo 178 dní, vždy s měsíčním božstvem na každým sloupcem. Mayové tedy registrovali čas podle semestrů s šesti lunárními měsíci, tedy o délce 177 nebo 178 dní.

akademon.cz 26.7.2012: V guatemalské lokalitě La Corona se údajně podařilo nalézt další doklad o konci světa, který by měl dle mayského kalendáře připadnout na konec letošního roku. Text nalezený v guatemalské lokalitě La Corona by katastrofickou předpověď měl potvrzovat. Skutečně se podařilo nalézt kámen s umně vyrytým textem v mayských hieroglyfech. Marcello A. Canuto, jeden z expertů provádějících vykopávky, tvrdí, že jde 1.300 let starý záznam tehdejší bouřlivé historie Mayů. Zmínka o konci letošního roku vychází ze struktury mayského kalendáře a složitého titulování jednoho z panovníků a nepředstavuje proroctví o konci světa. I tak jde o nejvýznamnější mayský text nalezený za několik posledních desetiletí. Akademon přijme jakoukoli sázku o tom, že konec světa do konce letošního roku nenastane! Nepředpokládám, že by si někdo byl ochoten vsadit, protože v případě že by měl pravdu a konec světa nastal, by se své oprávněné výhry těžko domáhal. Foto David Stuart/Tulane University.

akademon.cz 26.10.2012: Mayský předák Felipe Gomez požádal guatemalskou vládu a cestovní kanceláře, aby přestaly s rozšiřováním nesmyslů ohledně časových cyklů jejich kalendáře v souvislosti s údajnou předpovědí konce světa.

Odeslat komentář k článku "Dávný kalendář v guatemalské jeskyni "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Dávný kalendář v guatemalské jeskyni " e-mailem

Diskuse/Aktualizace