Důvtipný polní analyzátor

2.5.2017
Rekonstrukce vzhledu viru nemoci chikungunya (A2-33, CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0), via Wikimedia Commons).

Přenosný analyzátor pro určení virové infekce použitelný i v polních podmínkách vznikl v Sandia National Laboratoris v Novém Mexiku, zatím jako prototyp. Zjišťuje přítomnost komáry přenášených virů zika, horečky dengue a nemoci chikungunya (vyslov čikuguňa). V biologickém vzorku, jehož předchozí úprava není nutná, nejprve namnoží molekuly virové nukleové kyseliny metodou izotermální amplifikace zprostředkované smyčkou (Loop mediated isothermal amplification - LAMP). Poté přichází ke slovu metoda QUASR (quenching of unincorporated amplification signal reporters). Na nukleovou kyselinu se chemickou vazbou napojí fluorofory specifické pro testované viry. Fluoroforem rozumíme molekulu, které po excitaci světelným zářením fluorescencí vyzařuje delší vlnové délky. K vyhodnocení výsledků poslouží chytrý mobil, jak již je u jednoduchých přístrojů standardem. Vyfotí svítící vzorek a na základě barvy a intenzity záření stanoví přítomnost patogenu. Rekonstrukci vzhledu viru nemoci chikungunya vidíme na obrázku (A2-33, CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0), via Wikimedia Commons).

 
Citace:
A.Priye et al., A smartphone-based diagnostic platform for rapid detection of Zika, chikungunya, and dengue viruses, Scientific Reports 7, Article number: 44778 (2017), doi:10.1038/srep44778
Citace...
Diskuse
Článek: Důvtipný polní analyzátor

 Jiný obrázek

Opište znaky z obrázku:

 
Zpět na přehled článků


Odeslat článek e-mailem
Článek: Důvtipný polní analyzátor
 
Zpět na přehled článků

Diskuse/Aktualizace