piják lužní, nově z jihu rozšířené klíště

Piják lužní Dermacentor reticulatus , foto I, Accipiter / CC BY-SA, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dermacentor_reticulatus_M_070825.jpg .

Míří k nám nové druhy klíšťat z jihu. Majitelé koní jako první zaznamenali výskyt dříve nerozšířeného klíšťěte pijáka lužního (Dermacentor reticulatus), ale i u domácích zvířat dříve neznámého rodu Hyalomma, který po pořádném nasátí krví dosáhne velikosti až 2,5 cm. „Díky zájmu majitelů koní v loňském roce již jasně víme, že se „obří“ klíšťata rodu Hyalomma koncem léta vyskytují v teplých oblastech Čech a Moravy. Tato klíšťata jsou u nás návštěvníky z jihu, kteří přicestovali na stěhovavých ptácích. Díky metodám sekvenace DNA se nám podařilo potvrdit, že některá z nalezených klíšťat pochází až ze subsaharské Afriky. Typickým hostitelem hyalom jsou velcí kopytníci a naprostá většina nálezů z ČR pochází z koní,“ upřesňuje prof. David Modrý z Parazitologického ústavu AV ČR. Plný text tiskové zprávy Bilogického centra AV ČR najdeme zde.

Protože jde o významné přenašeče infekcí hospodářských zvířat, parazitology pochopitelně zajímá jejich rozšíření. K tomuto výzkumu může prostřednictvím webu www.najdipijaka.cz přispět každý. Mimochodem, na webu najdipijaka uvidíme hezkou fotografii klíštěte rodu Hyalomma s typickýma příčně pruhovanýma nohama. Pokud se připojíte, stačí si všímat klíšťat v okolí zejména na zvířatech, vyfotografovat je a informaci předat. Podaří-li se Vám zajímavá fotka klíštěte, pošlete ji i do akademonu, rád ji zveřejním.