V přírodě nepříliš běžnou modrou barvu má sklípkan kovolesklý (Poecilotheria metallica, angl. Gooty sapphire ornamental tree spider). Normálně žije na malé ploše asi 100 km2 v lesích jihovýchodní Indie. Během dne se před horkem ukrývá, v noci vyráží na lov velkého, zejména létajícího hmyzu a malých plazů. Samičky žijí 11 až 12 let, samečci 3 až 4. Díky skvostnému vzhledu patří mezi ohrožené druhy, protože o něj má zájem řada chovatelů. Na černém trhu může cena sklípkana kovolesklého dosáhnout až 500 USD. Příčinou modrého zbarvení, kvůli které se mu také nesprávně říká sklípkan modrý, nejsou barviva ani pigmenty, ale jde o v přírodě značně rozšířené tzv. strukturní zbarvení. Vzniká interakcí dopadajícího světla s povrchovými strukturami nanometrových rozměrů. Na obrázku vidíme mladého samečka, foto Micha L. Rieser/Attribution, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poecilotheria_metallica_-_juvenile_male.jpg .

Kde žije sklípkan kovolesklý?

Sklípkan kovolesklý je stromový tvor. Hnízda buduje z pavučiny v dutinách vysokých stromů nebo ve štěrbinách kmenů.  Může dorůst 15 až 20 cm. Po jeho kousnutí nebylo zaznamenáno žádné úmrtí člověka.

Molur, S., Daniel, B.A. & Siliwal, M. 2008. Poecilotheria metallica. The IUCN Red List of Threatened Species 2008: e.T63563A12681959. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T63563A12681959.en

Neomezený přístup k placeným článkům

Pro vaše pohodlí nabízíme čtyři varianty platby předplatného. Platbu díky tomu odešlete jedním kliknutím a celý rok budete mít přístup ke všem aktualitám na webu akademon. Díky předplatnému na celý rok budete mít nepřetržitý přístup ke všem článkům a zajímavostem o vědě, které se jinde nedozvíte.