Přemnožení sinic, ke kterému může v létě dojít, nám může zkomplikovat koupání. Ing. Eliška Maršálková, Ph.D z Botanického ústavu AV ČR k tomu uvádí: „Lze tedy očekávat, že sinice budou v jisté míře přítomny v koupacích plochách i letos. Přemnožení sinic (cyanobakterií) je nebezpečné jak pro lidské zdraví, tak pro vodní rostliny a živočichy. Obsahují toxiny, které se mohou projevit v lepším případě alergií, v horším záněty očí a spojivek, žaludečními obtížemi, bolestí hlavy, malátností, oslabením imunity, při dlouhodobějším kontaktu až poruchou funkce jater či potratem u těhotných. Vyšší riziko je samozřejmě u malých dětí, které jsou citlivější a mají nižší tělesnou hmotnost.“ Sinice jsou prastaré organismy, mnohem starší než řasy.Najdeme je po celé Zemi. Přizpůsobily se i  životu v nejdrsnějších podmínkách,  v horkých kyselých vodách sopečných pramenů, na arktické půdě, v trhlinách skal chilské pouště Atacama nebo na chřestidle chřestýše.

Maršálkův text na přemnožení  sinic při koupání

Maršálkův text na výskyt řas (vlevo) a sinic (vpravo), foto Botanický ústav AV ČR.

Jak zjistit přítomnost sinic?

Pokud se chcete smočit v rybníce, který hygienici nezkontrolovali, můžete si Maršálkův text na přítomnosti sinic udělat sami. Stačí k tomu průhledná lahev. Naplňte ji vodou asi 2 cm pod hrdlo a nechte 20 minut odstát. Pokud se vytvoří u hladiny zelený proužek nebo povlak, který vypadá jako zelená krupice nebo sekané jehličí, ale zbytek vody zůstal čirý, jsou ve vodě sinice. Zůstala-li voda zelená, obsahuje řasy. Nemáte-li lahev, rozhlédněte se. Vidíte-li někde na hladině zelený povlak, tzv. vodní květ, tvořený zelenými částečkami, které připomínají zelenou krupici nebo sekané jehličí, jsou to sinice. Nebo opatrně vstupte do vody po kolena tak, abyste nezvířili usazeniny na dně. Když přes zelenou vodu nevidíte palce u nohou, raději do vody nechoďte. Kromě sinic je pravděpodobné, že ve vodě je tolik řas, že by mohly způsobit alergie. Sinicemi z pokožky neotírejte, ale co nejdříve se osprchujte čistou vodou.

Plný text tiskové informace Botanického ústavu AV ČR z 2.6.2020 najdeme zde. Obsahuje i několik významných odkazů ohledně biologické bezpečnosti koupání.