Michael Shellenberger v roce 2017, Jak environmentalisté uvedli veřejnost v omyl

Michael Shellenberger v roce 2017, Michael Shellenberger / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0), https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Michael_Shellenberger.jpg

Apokalypsa se nekoná. Levicově smýšlející environmentální aktivista Mike Shellenberger ve své nové knize Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All přiznává, jak v uplynulých desetiletích environmentalisté uvedli veřejnost v omyl. Na výstrahách před klimatickou změnou se sám dlouhodobě podílel. Nejde o žádného nýmanda, jak ho budou nepochybně rozzuření alarmisté v nejbližší době označovat. Roku 2008 ho časopis Times označil za „Hrdinu životního prostředí“. Knížku jsem si už koupil. Místo informování o obsahu nechám tentokrát Mikea promluvit jeho vlastními slovy. Jde o článek, který zveřejnil na webu časopisu Forbes, kde dlouhodobě publikuje. Vzápětí byl článek stažen. Nuže, Mike Shellenberger:

Jménem všech environmentalistů se omlouvám za klimatický strach

Jménem všech environmentalistů bych se rád omluvil za klimatický strach, který jsme vytvářeli posledních 30 let. Ke změně klimatu dochází. Ale není to konec světa. A není to ani nejvážnější environmentální problém.

Může vám přijít zvláštní, že to říkám. 20 let jsem byl klimatickým aktivistou a 30 let environmentalistou.

Ale jako expert přes energii, kterého požádal Kongres, aby poskytl objektivní znalecké stanovisko, a kterého požádal Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), aby působil jako odborný recenzent jeho příští hodnotící zprávy, cítím povinnost omluvit se za to, jak jsme my environmentalisté silně uvedli v omyl veřejnost.

Zde je několik faktů, které málokdo zná:
• Lidé nezpůsobují „šesté hromadné hynutí“
• Amazonie není „plícemi světa“
• Změna klimatu nezhoršuje přírodní katastrofy
• Požáry od roku 2003 klesly po celém světě o 25%
• Množství půdy, kterou využíváme na získávání masa – největší část půdy využívaná lidstvem – se snížilo o oblast téměř tak velkou jako Aljaška

Plný text textu Mikea Shellenbergerga v českém překladu (OD) najdeme zde.
Anglický originál je zde.

O tom, že ne všechno je tak jak nás někdo silně přesvědčuje, najdeme něco i zde.