Posledních sto let se Evropou šíří ze Severní Ameriky zavlečená veverka popelavá (Sciurus carolinensis, angl. gray squirrel). Místní populaci veverek obecných (Sciurus vulgaris, angl. red squirrels) zdecimovala na Britských ostrovech a v některých oblastech severní Itálie. Vetřelec je nejen o něco mohutnější, ale má nečekaného spojence. Parapoxvirus veverky popelavé poškozuje, ale ty naše roztomilé zrzečky s ouškama a ocáskem rovnou zabíjí. Poslední studie ukázala, že i ony mají mocného spojence. Rezatou veverku chrání kuna lesní (Martes martes, angl. pine marten). Situace je opačná než u zmíněného viru. Ne, že by si kuna na zrzavé veverce nepochutnala, ale na rozdíl od šedé vetřelkyně mnohem lépe rozpozná pach blížícího se dravce. A tak kuna chrání veverku. Nahoře na obrázku vlevo veverka obecná (foto Peter Trimming, CC BY 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0), vpravo veverka popelavá, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eastern_Grey_Squirrel_in_St_James%27s_Park,_London_-_Nov_2006.jpg .Obrázky nemají stejné měřítko, veverka popelavá je o ve skutečnosti o něco větší.

Oblasti, kde zrzky opět nahradily šedou populaci, dosti přesně korelují s rozšířením kun. Mimo jiné to vyplývá z dat získaných pomocí 332 fotopastí nastražených v Severním Irsku. „Schopnost kuny kontrolovat populaci šedých veverek a pomáhat domácí v zotavení je v Irsku a Velké Británii omezená. Jelikož kuna nežije v městských lokalitách nikde v oblasti evropského rozšíření, pravděpodobně nepůjde o jediné řešení invazivní šedé veverky,“ říká první autor publikace JoshuaP.Twining z Queen’s University of Belfast,

V parcích a zahradách přežije

Kuna lesní chrání veverku obecnou před veverkou popelavou

Kuna lesní chrání veverku, foto Dani Kropivnik / CC BY-SA, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Martes_martes_crop.jpg .

Populace zavlečených veverek v městských parcích a zahradách nejspíš přetrvají. Kuna lesní žije v lese a není tak adaptabilní jako příbuzná kuna skalní (Martes foina, angl. beech marten), které města osidluje bez problémů. U nás zatím vytlačení domácí zrzečky v nejbližší době nehrozí. Šedé veverky jsou doposud daleko. Nejde o pouhou ochranu ohrožených druhů, na rozdíl od obecných veverky popelavé škodí i stromům.

Joshua P. Twining et al., Declining invasive grey squirrel populations may persist in refugia as native predator recovery reverses squirrel species replacement, Journal of Applied Ecology, 2020, doi: 10.1111/1365-2664.13660

Neomezený přístup k placeným článkům

Pro vaše pohodlí nabízíme čtyři varianty platby předplatného. Platbu díky tomu odešlete jedním kliknutím a celý rok budete mít přístup ke všem aktualitám na webu akademon. Díky předplatnému na celý rok budete mít nepřetržitý přístup ke všem článkům a zajímavostem o vědě, které se jinde nedozvíte.