Zvláštním způsobem se chová krystal soli kuchyňské neboli chloridu sodného NaCl na silně hydrofobním povrchu. Kápneme-li kapku nenasyceného roztoku soli na podložku vyhřívanou na 70 °C, voda se pomalu odpařuje.. Do zmizení veškeré vody vznikají postupně v kapce krystalky chloridu sodného. Definitivní uspořádání záleží na hydrofilitě povrchu, na kterém kapka leží. Je-li silně hydrofobní, vodoodpuzující, je krystalizace na něm energeticky náročná. Jak vidíme na obrázku nahoře (J. Phys. Chem. Lett. 2020, 11, 17, 7388-7393), vznikne shluk krystalků stojící na tenkých rovněž krystalických sloupečcích, krystalu narostou nožičky . Aby se experiment dal provést na skleněné destičce, je třeba je nejprve důkladně hydrofobizovat mořením oktyltrichlorosilanem CH3(CH2)7SiCl3.
Krystalizace
Po odpaření části vody se roztok NaCl stane nasyceným a na rozhraní roztok – vzduch začnou vznikat první krystalky. S pokračujícím odpařováním krystaly rostou a vznikají nové. Postupně vyroste na povrchu kapky tuhá vrstva chloridu sodného, která prorůstá dovnitř. Dovnitř rostoucí krystaly tlačí roztok k podložce, kterou ale kapalina nesmáčí. Jak vidíme na ilustraci vlevo (J. Phys. Chem. Lett. 2020, 11, 17, 7388-7393), pokrývá jen vnitřní povrch zbývajících dutinek mezi krystaly, aby kontakt s podložkou byl minimální. Proto zespodu shluku krystalů začnou vyrůstat tenké krystalické výrůstky, dokud nezmizí poslední zbytky roztoku. Vypadá to, jako když krystalu narostou nožičky , které kompaktní shluk NaCl nadzvednou nad podložku.
H.Salim et al., Self-Lifting NaCl Crystals, J. Phys. Chem. Lett. 2020, 11, 17, 7388–7393, DOI: 10.1021/acs.jpclett.0c01871
Nejnovější komentáře