Geografie, hranice a metody hybridní války RuskaCo vlastně je hybridní válka, o které často slyšíme, stručně a přehledně vysvětluje publikace Jaroslava Kurfürsta „Geografie, hranice a metody hybridní války Ruska”. Rozhodně stojí za přečtení, i když trochu větší čtivost by ji neuškodila. Studii tvoří tři části. První vymezuje pojem hybridní války a její geografii, druhá hovoří o Rusku a třetí o Česku. Výhodou je i obsáhlá bibliografie. Studie rozhodně stojí za přečtení, protože samo vymezení definice hybridní války není snadná věc a pojednává o tom významná část publikace. Na základě faktů autor dokládá, že hybridní válka není žádnou konspirační teorií.

O původu konceptu hybridní války studie uvádí: „Za skutečného autora i popularizátora konceptu je považován bývalý americký důstojník Frank Hoffman, který ve své zprávě pro Potomac Institute for Policy Studies z r. 2007 nazvané „Konflikt ve 21. století: vzestup hybridních válek“ uvedl, že hybridní protivníci budou využívat kombinaci vojenských (použití vojenské síly) a nevojenských (nekonvenční taktiky, kriminální a teroristické akty, psychologické a informační operace atd.) schopností s cílem získat asymetrickou výhodu.” Zajímavé je i vnímání nejširšího spektra nejrůznějších ruských aktivit jako zrcadlení aktivit Západu, avšak v dosti pokřiveném zrcadle.

Autor

Autor Jaroslav Kurfürst je profesí diplomat. Působil na ambasádách v Moskvě, Washingtonu a Bruselu. Na ministerstvu zahraničí působil a působí na manažerských pozicích v oblasti evropské a bezpečnostní politiky. Jeho nejvýznamnějším dílem je kniha „Příběh ruské geopolitiky“.

Studii vydal thinktank New Direction, který v roce 2009 založila baronka Thatcher of Kesteven, původně Margaret Hilda Thatcher, jako intelektuální centrum evropského konzervatismu. Jak je uvedeno na jeho homepage, od té doby New Direction vytvořil akademickou síť napříč Evropou a podílí se na vědeckých partnerstvích po celém světě. Publikace překvapivě vyšla bez ISBN. Stáhnout si ji můžeme zde

Neomezený přístup k placeným článkům

Pro vaše pohodlí nabízíme čtyři varianty platby předplatného. Platbu díky tomu odešlete jedním kliknutím a celý rok budete mít přístup ke všem aktualitám na webu akademon. Díky předplatnému na celý rok budete mít nepřetržitý přístup ke všem článkům a zajímavostem o vědě, které se jinde nedozvíte.