SARS-CoV-2 - nezpívat, nesmát se a nemluvit!

Kresba virové části koronaviru SARS-CoV-2, obr. CDC/ Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM / Public domain.

Zpěv není jediným nebezpečným šiřitelem infekčního aerosolu. Jak ukázaly výzkumy provedené na Montpellierské univerzitě, smích je stejně nebezpečný. I při něm do ovzduší uniká mnohem více kapének, než při normálním dýchání. Dokládají to experimenty provedené ve speciální komoře. Na jednom konci seděla pokusná osoba v ochranných brýlích. Zelený laserový paprsek o vlnové délce 532 nm rozšířený cylindrickou čočkou vytvářel světelné plochy o rozměru 2 x 1 m a tloušťce kolem 3 mm. Odraz umožňoval sledovat aerosol šířící se při dýchání, mluvení, zpěvu a smíchu. Takže nezpívat, nesmát se a nemluvit!

Nebezpečná souhláska

Stejně nebezpečná jako zpěv nebo smích je i výslovnost některých souhlásek. Zejména p bychom se měli vyvarovat, protože do vzduchu při jeho vyslovení uniká mnohem více aerosolu než při normálním dýchání. Obdobně nebezpečné je i podobné b a možná i f. Možná by stálo za to ověřit výsledky montpellierských experimentů i v jiných jazycích. Dle údajů publikace pokusné osoby francouzského původu vyslovovaly anglické věty jako např. „Peter Piper picked a peck.” Spoluautor publikace prof. Howard A. Stone z Princeton University. Shrnuje výsledky takto: „Podtrhuje to potřebu dobré ventilace, zvláště když vedete dlouhý rozhovor.”

Plukovník Prymula se s touto studií zřejmě ještě nestihl seznámit, protože vyšla teprve nedávno. Na zítřek ohlášené přitvrzení zřejmě z těchto objevů bude vycházet. Logickým důsledkem bude zákaz nejen her se zpěvy, ale i komedií jak na divadle i ochotnickém, tak v kině. Zatrolené p představuje větší problém. Budeme se dle doporučení některých expertů při rozhovorech muset stavět bokem v úhlu tak 40 – 50 stupňů a hovořit do prázdna před sebe? Nebo budou zakázány jen vybrané hlásky či rovnou veškeré mluvení? Máme ostatně elektronická pojítka, která biologickou infekci zatím nepřenášejí… Takže nezpívat, nesmát se a nemluvit! I když velké množství kapének se do vzduchu dostává i dýcháním… Pokud nebudeme hodní a podroušení, může Prymula ukázat zuby a přitvrdit!

M. Abkarian et al., Speech can produce jet-like transport relevant to asymptomatic spreading of virus , Proceedings of the National Academy of Sciences, Sep 2020, 202012156; DOI: 10.1073/pnas.2012156117

akademon.cz 21.7.2020: Každý dělá, jak umí