Nobelova cena za fyziku pro rok 2020 - Sagittarius

Snímek středu Galaxie v souhvězdí Střelce pořízený v rentgenových paprscích družicí Chandra, obr.NASA / public domain.

Nobelova cena za fyziku pro rok 2020 byla udělena po jedné polovině Rogeru Penrosovi za objev, že vznik černých děr představuje přímý důsledek obecné teorie relativity. Druhou polovinu obdrželi společně Reinhard Genzel a Andrea Ghez za objev supermasivního pevného objektu ve středu naší Galaxie. RP (nar.1931) působí na University of Oxford, RG (nar.1952) na University of California a Max-Planck-Institut für extraterrestrische Physik a AG (nar.1965) na University of California. Andrea Ghez je čtvrtou ženou, která obdržela Nobelovu cenu za fyziku. První byla roku 1903 Marie Curie. Celková výše ceny činí 10 milionů švédských korun.

Černé díry

Robert Penrose v roce 1965 prokázal, že černé díry mohou skutečně existovat a popsal je. Jeho stěžejní článek stále považujeme za nejvýznamnější přínos k obecné teorii relativity po Albertu Einsteinovi.

Reinhard Genzel a Andrea Ghez se svými astronomickými týmy sledovali oblast jižní oblohy Sagittarius A* (souhvězdí Střelce). V tomto směru leží střed naší Galaxie. Z velmi přesného mapování drah nejjasnějších hvězd v této oblasti vyplývá, že je urychluje extrémně těžký neviditelný objekt ve středu Galaxie. V objemu zhruba Sluneční soustavy se nachází hmota o hmotnosti čtyř milionů Sluncí.

https://www.nobelprize.org/prizes/physics/2020/press-release/