virus hepatitidy C - Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020

Virus hepatitidy C na snímku elektronového mikroskopu, černá úsečka je 50 nm dlouhá, foto HCV_pictures.png: Maria Teresa Catanese, Martina Kopp, Kunihiro Uryu , and Charles Ricederivative work: TimVickers / Public domain.

Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harvey J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev viru hepatitidy (žloutenky) C, protože jde o milník v boji proti virovým chorobám. HJA (nar.1935) od roku 1969 působil na National Institutes of Health. Ocenění obdržel za metodické studie žloutenky způsobené krevní transfúzí, kterými prokázal, že je způsobuje neznámý virus. MH (nar.1949) je profesorem na University of Alberta a cenu obdržel za izolaci genomu tohoto viru. CMR (nar.1952) prokázal, že tento virus samostatně vyvolá hepatitidu C. Působí na Rockefeller University. Podle údajů WHO trpí na Zemi chronickou hepatitidou C 325 milionů lidí a 1,7 milionu se jich nakází. Na hepatitidu C ročně zemře zhruba 400.000 lidí. Díky výzkumům tří letošních laureátu dnes tuto chorobu umíme léčit.

Nalezení viru

HJA se svým týmem krví z nevysvětlených případů žloutenky nakazili šimpanze, kteří mohou onemocnět žloutenkou jako lidé. Propuknutí nemoci u šimpanzů dokázalo, že krev obsahuje nějaký neznámý patogen. Z několikeré filtrace vzorků infekční krve vyplynulo, že musí jít o velmi malé částice, tedy o viry.

Tým MH z krve pacientů s hepatitidou C izoloval protilátky. Pomocí nich nalezli RNA viru a zařadili ho mezi flaviviry, které kromě žloutenky způsobují řadu dalších nemocí. Jmenují se podle viru žluté zimnice. Flavus je latinsky žlutý.

Definitivní důkaz provedl tým CR. Virus v čisté formě injekcí vpravili do jater šimpanzů. Patologické změny v opičí jaterní tkáni odpovídaly  lidským pacientům s chronickou hepatitidou C. Odpovídající biomarkery obsahovala též krev šimpanzů.

Zdroj: https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2020/press-release/