vyznamenaná krysa zachraňuje lidské životy -Magawa s medailí

Magawa se svou zlatou medailí, foto: PDSA/PA.

Zlatou medaili PDSA obdržela v září tohoto roku krysa obrovská jménem Magawa za odminovací práce v Kambodži. Urostlý hlodavec vycvičený organizací APOPO během svého dosavadního života odkryl 39 pozemních min a 28 dalších kusů zapomenuté výbušné munice. Krysy po ročním výcviku dokáží vyčichat nevybuchlé miny podle oxidů dusíku, které trhaviny uvolňují. Během pracovního dne, který pro ně trvá asi 30 minut, prohlédnou oblast o ploše tenisového kurtu. I krysa obrovská je příliš lehká, než aby minu odpálila. Když ji najde, začne hrabat, aby upozornila pyrotechnika. Medaile PDSA se udělují zvířatům za statečnost při ochraně člověka. Magawa je první oceněná krysa. Zlaté medaile PDSA uděluje britská zvířecí charita PDSA od roku 2002. Doposud ji získávali pouze psi, ale i vyznamenaná krysa zachraňuje lidské životy .

zlatá medaile PDSA - vyznamenaná krysa zachraňuje lidské životy

Zlatá medaile PDSA, foto PDSA.

„Práce Magawy a APOPO je skutečně jedinečná a výjimečná. Dle kambodžských odhadů bylo v letech 1975 až 1998 v zemi položeno čtyři až šest milionů nášlapných min, což bohužel způsobilo více než 64.000 obětí. Práce Magawy přímo zachraňuje a mění životy mužů, žen a dětí, které jsou zasaženy těmito minami. Každý objev, který učiní, snižuje riziko zranění nebo smrti místních obyvatel,“ říká ředitel PDSA Jan McLoughlin.

Krysa obrovská (Cricetomys gambianus, angl. Gambian pouched rat) je opravdu urostlý hlodavec. Dorůst může hmotnosti až 2,5 kg, což odpovídá kočce. Celková délka včetně dlouhého ocasu může být až 90 cm. Žije v celé subsaharské Africe. S krysou obecnou (rattus rattus, angl. Black rat) je příbuzná jen velmi vzdáleně. Společný mají jen řád hlodavců, náleží do odlišných rodů i čeledí.

Odminovací práce

Pěchotní miny položené v četných konfliktech představují vážné nebezpečí v 60 státech. Ročně jejich výbuchy zabijí nebo zmrzačí až 20.000 lidí, z toho pětinu dětí, takže vyznamenaná krysa zachraňuje lidské životy . Krysy obrovské pro odminovací práce cvičí nezisková organizace APOPO. Rovněž trénuje tytéž hlodavce, aby čichem identifikovali nemocné tuberkulózou pomocí sputa (vykašlaný hlen).

Zdroj:https://www.zmescience.com/ecology/animals-ecology/meet-magawa-the-hero-rat-awarded-bravery-medal-for-clearing-landmines/

akademon.cz 28.1.2004: Řeřichou proti minám

akademon.cz 26.3.2003: Delfíni hledají miny

Neomezený přístup k placeným článkům

Pro vaše pohodlí nabízíme čtyři varianty platby předplatného. Platbu díky tomu odešlete jedním kliknutím a celý rok budete mít přístup ke všem aktualitám na webu akademon. Díky předplatnému na celý rok budete mít nepřetržitý přístup ke všem článkům a zajímavostem o vědě, které se jinde nedozvíte.