bajkalští tuleni jen kvetou - čelisti

Do sebe těsně zapadající zuby umožní snadné vytlačení vody z tlamičky, foto NIPR.

Přestože tulení kolonie po světě víceméně skomírají, bajkalští tuleni jen kvetou . Tuleň bajkalský (Pusa sibirica, angl. Baikal seal) je místní endemický druh, který žije pouze ve vodách sibiřského jezera Bajkal. Způsobuje to zvláštní druh stravy. Místo ryb loví místní různonožce Macrohectopus branickii, kteří jsou v Bajkalu neobvykle hojní. Nejde o sousto příliš vydatné, jedinec M.branickii váží kolem 0,1 gramu. Různonožci jsou jedním z řádu třídy korýšů kmene členovců. Na lovení takto droboučkých tvorů jednotlivě spotřebujete normálně více energie, než z nich získáte. S každým soustem polknete i obrovské množství vody silně přesahující hmotnost kořisti. Polykání je namáhavé a energeticky náročné, takže se s ním musíte nějak vypořádat. Zvládají to pouze obrovští kytovci kosticovci pomocí speciálních filtrů z kostic v tlamě. Tuleni bajkalští chytají různonožce do tlamy jednotlivě, ale těsně přiléhající zuby jim umožní nadbytečnou vodu okamžitě vytlačit (viz obr. vlevo), aniž by kořist unikla.

„Když tuleň přímo žere kořist ryb, v zásadě zkratuje řetězec, čímž se vyhne ztrátě energie,“ říká první autor publikace Yuuki Y. Watanabe z japonského National Institute of Polar Research (国立極地研究所). Mladého tuleně bajkalského vidíme nahoře na obrázku (foto Per Harald Olsen, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons).

Něrpa

bajkalští tuleni jen kvetou -  Pusa sibirica

Tuleň bajkalský zepředu, foto NIPR.

Sladkovodní tuleň bajkalský, místními zvaný něrpa (нерпа), je nejmenší druh tuleně. Dorůstá délky 1,1 až 1,4 metru a váhy 63 až 70 kg. Malé tělo je snazší uživit drobnou kořistí, takže i proto bajkalští tuleni jen kvetou a nejsou ohroženým druhem. Celá populace čítá 80 až 100 tisíc jedinců, což odpovídá odhadované kapacitě jezera. Frekvence, s jakou různonožce loví, je neuvěřitelná. Během dne jich nachytá několik tisíc, což už je slušné sousto. Během jediného ponoru dokázal sledovaný tuleň pozřít jednotlivě 154 různonožců. Na ulovení jednoho potřeboval v průměru pouhé 2,5 sekundy.

Yuuki Y. Watanabe, Eugene A. Baranov, Nobuyuki Miyazaki, Ultrahigh foraging rates of Baikal seals make tiny endemic amphipods profitable in Lake Baikal, Proceedings of the National Academy of Sciences Dec 2020, 117 (49) 31242-31248; DOI: 10.1073/pnas.2014021117