Zatažená obloha v posledních dnech více než potvrdila základní zákon astronomie. Ten zní: naprosto bezmračná obloha se zatáhne deset minut před začátkem jevu, který chceme pozorovat. V posledních dnech bylo zataženo pořád. Málokdo z nás měl tudíž možnost pozorovat 21.prosince 2020 večer velkou konjunkci Jupitera a Saturnu. Velká konjunkce (Great Conjuction) je zdánlivé těsné přiblížení zmíněných planet pozorovatelné ze Země. Dochází k němu přibližně po dvaceti letech. Co jsme v pondělí vidět mohli? Obě planety byly viditelné zhruba hodinu po západu Slunce, než samy zapadly za obzor. Rozjasnily se ve výšce něco pod 15 ° nad jihozápadním horizontem v souhvězdí Kozoroha. Při pozorování téže konjunkce v roce 1603 si astronom Johannes Kepler uvědomil, že Betlémská hvězda může být trojitá konjunkce . Podle jeho výpočtů proběhla v roce 7 př.Kr. Trojitá konjunkce znamená, že ke konjunkci Jupiteru a Saturnu dojde v opozici vůči Slunci.

Astronomická opozice znamená polohu na opačném místě oblohy.

Velká konjunkce

Betlémská hvězda může být trojitá konjunkce – fotografie

Přibližující se Jupiter a Saturn včetně jejich měsíců dva dny před největším přiblížením, foto Stefan2499, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons.

Na obrázku nahoře vidíme rekonstrukci velké konjunkce, jak by vypadala při pozorování dalekohledem (obr. Stellarium/The Planetary Society, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons). Rozeznatelné jsou i měsíce obou planet. K maximálnímu přiblížení došlo v 19.22 aktuálního českého času, kdy Jupiter a Saturn byly od sebe 6,1 úhlové minuty. Opravdu těsné přiblížení. Úhlové průměry Měsíce i Slunce se pohybují kolem 0,5 °, což odpovídá 30 úhlovým minutám, tedy pětkrát víc. K tak těsnému přiblížení dochází zhruba po 400 letech. Na obrázku vlevo vidíme fotografii přibližujícího se Jupiteru a Saturnu včetně měsíců dva dny před největším přiblížením. Letošní konjunkce trojitá nebyla. Nejbližší proběhla roku 1981 a příští nastanou v letech 2238 a 2239. Betlémská hvězda může být trojitá konjunkce , protože tehdejší doba dala hodně na astrologii, která splývala s astronomií. Podle astronoma Billyho Teetse, úřadujícího ředitele Dyerovy hvězdárny, trojitá konjunkce představuje jen jedno z možných vysvětlení novozákonního jevu.