shrnuje první autor publikace Tammy Y. N. Tong z University of Oxford: „Jedná se o první komplexní studii o obecných rizicích a místně specifických zlomeninách u lidí s různými dietami. Zjistili jsme, že vegani mají vyšší riziko zlomenin obecně, což vedlo k téměř 20 případům navíc na 1.000 lidí během desetiletého období ve srovnání s lidmi, kteří jedli maso. Největší rozdíly byly u zlomenin kyčle, kde riziko u veganů bylo 2,3krát vyšší než u lidí, kteří jedli maso, což odpovídá 15 případům navíc na 1.000 lidí za 10 let.“ Vegani trpí častěji zlomeninami pánve, nohou a obratlů, zatímco pescetariáni a vegetariáni si spíš zlomí kyčel.
Příčinou je zřejmě nižší příjem vápníku a bílkovin. Vzhledem k tomu, že studie proběhla na indoevropské populaci, pro celosvětové zobecnění je třeba další výzkum. Obecně vegani mají vyšší riziko zlomenin, ale pro použitelnost výsledků studie pro prevenci je nutné prostudovat i další faktory. Je žádoucí prozkoumat vliv věku a pohlaví, ale i vitamínů D a B12 i růstového faktoru IGF-1.
Rozsáhlá studie ukázala, že šance veganů a vegetariánů, že si pořídí zlomeninu, jsou vyšší než u běžné všežravé populace. Podobně jsou na tom i jedlíci pouze rybího masa zvaní pescetariáni podle italského výrazu pro ryby pesce (angl. pescetarians). Výsledky
Nejnovější komentáře