Na videu vidíme zřícení přístrojové plošiny radioteleskopu Arecibo na Portoriku, ke kterému došlo 1.prosince 2020. Nosná konstrukce plošiny se po 57 letech služby začala rozpadat letos v srpnu, kdy praskla dvě ocelová lana. Obhlídka ukázala rozsáhlé poškození. Americká vládní agentura National Science Foundation (NSF), která spolu s Cornell University observatoř provozuje, rozhodla, že teleskop opravovat nebude. „Jsme z této situace zarmouceni, ale jsme vděční za to, že nikdo nebyl zraněn. Naším cílem je nyní posoudit škody, najít způsoby, jak obnovit provoz v jiných částech observatoře, a pracovat na další podpoře vědecké komunity a obyvatel Portorika,” uvedl ve svém prohlášení ředitel NSF Sethuraman Panchanathan.

57 let služby

Radioteleskop observatoře Arecibo fungoval od roku 1963 a s jeho pomocí dosáhli astronomové řady významných objevů. Zmapovali povrch Venuše, změřili rychlost rotace Merkuru a ověřili existenci gravitačních vln. Objevili první planetu mimo Sluneční soustavu a řadu dalších zkoumali a sledovali rovněž pulsary. Údajně opakovaně lokalizovali skryté vojenské radary sledováním odrazů jejich záření od Měsíce. 16. listopadu 1974 vyslali zprávu případným mimozemským civilizacím, po kterých rovněž usilovně pátrali, jakož i po potenciálně nebezpečných asteroidech. Radioteleskop si zahrál i v několika filmech, z nichž nejznámější je bondovka Zlaté oko (GoldenEye) s Piercem Brosnanem z roku 1995.

zřícení přístrojové plošiny radioteleskopu Arecibo

Celkový pohled na radioteleskop Arecibo před zřízením plošiny, foto David Lee from Redmond, WA, USA, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons.

Radioteleskop leží 20 km od portorického města Arecibo. Nepohyblivá parabolická anténa o průměru 305 metrů leží v kráteru vyhaslé sopky. Až do roku 2016 šlo o největší jednoanténový radioteleskop na světě. Tehdy ho překonal čínský FAST (五百米口径球面射电望远镜 ) s anténou o průměru 500 m. Plošina s přístroji o hmotnosti 900 tun byla zavěšena ocelovými lany na třech betonových sloupech ve výši 137 metrů v ohnisku antény. Celkový pohled na radioteleskop před zřícením přístrojové plošiny vidíme na obrázku vlevo.

Budoucnost

Letošní zřícení přístrojové plošiny radioteleskopu Arecibo definitivně ukončilo léta věrné služby. Rekonstrukci nebo výstavbu nového obřího radioteleskopu nemůžeme očekávat, protože vývoj mezitím kráčel jinudy. Obrovský rozvoj výpočetní techniky umožňuje synchronizovat pomocí radiové interferometrie pozorování z mnoha menších antén.

https://apod.nasa.gov/apod/ap201209.html