kočka na tripu odhání komáry - chemické struktury

Chemická struktura nepetalaktonu a nepetalaktolu.

Kočky milují rostliny šantu kočičí (Nepeta cataria, angl. catnip) a aktinidii stříbrnou (Actinidia polygama, angl. silver vine). Rády se v nich porochní , vyválejí i pohoví, čímž se uvedou do stavu podobnému opilosti. U šanty to způsobuje sloučenina nepetalakton, kterou při otírání uvolňují do vzduchu. Teprve nyní chemická analýza ukázala, že silnější účinek aktinidie stříbrné způsobuje sloučenina nepetalaktol s nepatrně odlišnou strukturou. Obě sloučeniny stimulují opioidní receptory v mozku, čím vyvolávají euforickou reakci. Ale nejde jen o příjemné pocity, kočka na tripu odpuzuje komáry pryč. Šéf výzkumu Masao Miyazakiho z Iwatské Univerzity v japonské Morioce uvádí: „Dále jsme na kočkách testovali vlastnosti nepetalaktolu, který odpuzuje komáry. Počítali jsme množství komárů, kteří přistáli na hlavách koček s použitím nepetalaktolu i bez něj. Z těchto výsledků usuzujeme, že reakce koček na iridoidní látky souvisí s chemickou obranou proti komárům a možná i proti jinému parazitickému hmyzu.”

Větší kočky

Nepetalaktol i nepetalakton působí stejně na řadu koček, jako jaguár, levhart i rys. Experimenty, které by potvrdily, že i větší kočka na tripu odpuzuje komáry, doposud neproběhly. Nicméně to je pravděpodobné. Nekočkovitým savcům jsou šanta i aktinidie lhostejné. Abychom pochopili, proč to tak je, musíme nejdřív najít gen, který za chování zodpovídá. Přes podobnost chemických struktur obou sloučenin, které vidíme na obrázku vlevo, evropská šanta a asijská aktinidie moc příbuzné nejsou. Obě jsou rostliny z třídy vyšších dvouděložných rostlin, ale z různých řádů. Aktinidie je popínavá dřevina a jejím plodem je kiwi. V dospělosti doroste 5 až 6 metrů výšky. Šanta je 60 cm vysoká bylina. Na horním obrázku vidíme kočku spící v porostu šanty kočičí (foto T, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons). Nepetalakton i nepetalaktol patří mezi terpeny, organické sloučeniny odvozené od izoprenu.

R. Uenoyama et al., The characteristic response of domestic cats to plant iridoids allows them to gain chemical defense against mosquitoes, Science Advances 20 Jan 2021: Vol. 7, no. 4, eabd9135, DOI: 10.1126/sciadv.abd9135