čtená aktualitaSčítat slony v pralese je problém. Na přehledné savaně tak velká zvířata z letounů spočteme snadno. Ale hledejte tak urostlého tvora v husté mnohem vyšší vegetaci. Tento problém nabyl zvláštní důležitosti, když se ukázalo, že slon africký jsou vlastně sloni dva. Opravdový slon africký (Loxodonta africana, angl. African bush elephant) žije v savanách východní Afriky. K nerozeznání podobný slon pralesní (Loxodonta cyclotis, angl. African forest elephant) žije v pralesích západní Afriky. Genomy ukazují, že jako samostatné druhy se oddělily před 1,9 až 7,1 miliony let. Studie provedená v gabunských rezervacích ukázala, že kombinace fotopastí a analýzy DNA z hromad trusu poskytuje dosti spolehlivé výsledky. Pouhé sčítání hromad sloního trusu nepostačí. Je třeba určit, kdo kterou hromádku udělal. Zdali několik hromádek je od jednoho nebo více slonů.

Slony neustále ohrožuje lidská touha po slonovině. První autorka publikace Alice Laguardia z Wildlife Conservation Society hodnotí význam práce: „Čím přesněji můžeme spočítat lesní slony, tím lépe můžeme ověřit, zda jsou snahy o ochranu úspěšné. Doufáme, že výsledky této studie pomohou vládám a partnerským ochranářským organizacím chránit tento kriticky ohrožený druh v plném rozsahu.“

Inovativní ochrana

Sčítání hromad sloního trusu nepostačí k jejich ochraně. Mohl by přispět 3D tisk. Nová technologie umožňuje z ultrafialovým světlem vytvrditelné polymerní pryskyřice, zrníček fosforečnanu vápenatého o průměrném průměru 7 mikrometrů a oxidu křemičitého vytvořit famózní napodobeninu slonoviny. Přesvědčit se můžete na obrázku pod tímto odstavcem. První autorka publikace Thaddäa Rath upřesňuje: „Musíte také mít na paměti, že slonová kost je průsvitná. Pouze pokud použijete správné množství fosforečnanu vápenatého, bude mít materiál stejné průsvitné vlastnosti jako slonová kost.“ Správný barevný tón vytvoříme pomocí moření vytisknutého předmětu v silném černém čaji.

Sčítání hromad sloního trusu nepostačí – digory

Vlevo ozdoba ze slonoviny, vpravo napodobenina vytvořená novou technologií, foto TU Wien.

A.Laguardia, et al., Assessing the feasibility of density estimation methodologies for African forest elephant at large spatial scales, Global Ecology and Conservation, Volume 27, 2021, e01550, ISSN 2351-9894, DOI: 10.1016/j.gecco.2021.e01550

Thaddäa Rath et al., Developing an ivory-like material for stereolithography-based additive manufacturing, Applied Materials Today, Volume 23, 2021, 101016, ISSN 2352-9407, https://doi.org/10.1016/j.apmt.2021.101016.

Neomezený přístup k placeným článkům

Pro vaše pohodlí nabízíme čtyři varianty platby předplatného. Platbu díky tomu odešlete jedním kliknutím a celý rok budete mít přístup ke všem aktualitám na webu akademon. Díky předplatnému na celý rok budete mít nepřetržitý přístup ke všem článkům a zajímavostem o vědě, které se jinde nedozvíte.