čtená aktualitaVinou z několika závažných zločinů uznal soud 22.dubna 2021 doktorku chemie Xiaorong (Shannon) You, Číňanku naturalizovanou ve Spojených státech. Chemička se dopustila zločinného spolčení za účelem páchání ekonomické špionáže, krádeže obchodního tajemství, držení ukradeného obchodního tajemství a internetových podvodů. Trest bude vynesen 21. listopadu 2021. Horní hranice trestu je 21 let vězení. Zločiny páchala během zaměstnání na vysokých vývojových pozicích v Coca-Cola Comp. v Atlantě a Eastman Chemical Comp. v Kingsportu, Tennessee. Jejím cílem bylo získat utajované informace o pokrytí vnitřku nápojových plechovek bez bisfenolu A (BPA). Bisfenol A je důležitá průmyslová chemikálie, která hraje významnou roli při výrobě plastů pokrývajících vnitřky potravinových a nápojových kovových plechovek. Jeho chemickou strukturu vidíme nahoře. Tenká vrstva plastu chrání kov před agresivními sloučeninami z obsahu. Ukázalo se, že bisfenol A představuje významné zdravotní riziko. Řada společností tudíž začala vyvíjet plastové ochranné vrstvy vnitřku plechovek bez něj.

120 milionů dolarů

Vytváření ochranných povlaků bez bisfenolu A představuje významnou konkurenční výhodu. Ukradená obchodní tajemství náležela společnostem Akzo-Nobel, BASF, Dow Chemical, PPG, Toyochem, Sherwin Williams a Eastman Chemical Comp. Jejich hodnota dosahuje 120 milionů dolarů. Vývoj alternativ BPA byl nákladný a trval dlouho. Chemička se dopustila zločinného spolčení ve spolupráci s čínskou společností Weihai Jinhong Group, která od čínské vlády obdržela podporu ve výši několika milionů dolarů na úspěšné završení průmyslové špionáže. Konečným cílem Xiaorong You bylo založení továrny v Číně, která by povlaky bez bisfenolu A produkovala. Na podílu z lupu měla mít podíl kromě ní a Weihai Jinhong Group i řada dalších organizací. Profitovat měly čínská i provinční vláda Shandongu, město Weihai, kde továrna měla vyrůst, a v neposlední řádě čínská komunistická strana. Weihai je významný severočínský přístav a průmyslové centrum se 2,5 miliony obyvatel. Se jmény Weihai (威海) a Shandong (山东) se setkáme i v českém přepisu jako Wej-chaj a Šan-tung.

Trest

9. května 2022 byla Xiaorong You potrestána vězením v délce 14 let.

https://www.justice.gov/usao-edtn/pr/phd-chemist-convicted-conspiracy-commit-economic-espionage-theft-trade-secrets-and-wire

https://www.chemistryworld.com/news/former-coca-cola-chemist-imprisoned-for-trade-secret-theft/4015661.article