čtená aktualitaOslovíme-li kohokoli: „Osle!“, nejspíš neobdivujeme jeho pronikavou inteligenci a bystrý úsudek. Přesto osel je inteligentní a důvtipné zvíře. Zdivočelí oslové spolu se zdivočelými koňmi v nehostinném suchém prostředí vyhrabávají až dva metry hluboké trychtýřovité jámy, aby se dostali k vodě. Jejich chování zdokumentovali vědci v Sonorské poušti na hranici Spojených států amerických a mexických v západní části kontinentu. Konkrétně jde o zdivočelé osly domácí Equus africanus asinus (angl. donkey nebo ass), kteří jsou domestikovanou formou osla afrického. Zdivočelí domácí koně náleží poddruhu Equus ferus caballus. Jde o potomky lidmi dovezených domestikovaných zvířat, protože původní velcí američtí lichokopytníci vyhynuli před 12.000 lety. Osel a kůň jsou jedinými domestikovanými lichokopytníky. Potměšilé nosorožce z téhož řádu se domestikovat nepodařilo. Na obrázku vlevo nahoře vidíme osla, vpravo koně, jak v sonorském písku vyhrabávají studny, na fotografii Ericka J. Lundgrena.

I jiní mají prospěch

Osel je inteligentní a důvtipné zvíře, napojí i sojku

Severoamerická sojka Aphelocoma woodhouseii, angl. Woodhouse’s scrub jay, foto Peter Wallack, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons.

Z dovednosti lichokopytníků profitují všichni ostatní obyvatelé pouště. První autor publikace Erick J. Lundgren z University of Technology Sydney výsledky komentuje takto: „Oslí studny zásobují systém vodou. Využívá je téměř každý druh, který si dokážete představit, včetně několika překvapivých jako medvěd baribal, kterého jsme v poušti neočekávali.“ Fotopasti zachytily jelence ušaté (Odocoileus hemionus, angl. mule deer), pekari páskované (Pecari tajacu, javelina), kojoty prérijní (Canis latrans, coyote) a rysy červené (Lynx rufus, bobcat). Napít se přiletěla i tamní sojka (Aphelocoma woodhouseii, Woodhouse’s scrub jay), kterou vidíme na obrázku vlevo. I rostliny mohou využít, že osel je inteligentní a důvtipné zvíře. Opuštěné oslí studny představují oázu, kde se mohou lépe uchytit než v okolním úplně suchém terénu. Podobnou dovedností jsou po světě nadáni i další živočichové, např. slon africký i indický nebo zebra horská. Erick J. Lundgren et al., Equids engineer desert water availability, Science  30 Apr 2021: Vol. 372, Issue 6541, pp. 491-495, DOI: 10.1126/science.abd6775