čtená aktualitaJako invazivní, nepůvodní druhy se díky globalizaci nešíří jen rostliny a všelijaká drobná havěť, ale i dosti velcí živočichové. Severoamerický mýval severní (Procyon lotor, angl. common raccoon) úmyslně vysazený v Evropě před sto lety, se nám tu úspěšně zabydlel. Největší nepůvodní populaci možná až s milionem jedinců najdeme v sousedním Německu, odkud se rozšířil i k nám. V současnosti v Česku žijí divoce tisíce mývalů. Nemají problém žít i v obydlených oblastech, kde jejich populace někdy dosahuje průměrně více než jednoho mývala na hektar. Další velké nepůvodní populace najdeme na Kavkaze a v Japonsku.

Psík mývalovitý

Od východu se do střední Evropy rozšířil psík mývalovitý (Nyctereutes procyonoides, angl. raccoon dog) původem z východní Asie. Počátkem dvacátého století byl vysazen v západních částech Ruska, odkud se rozšířil do Skandinávie, Pobaltí a střední Evropy.

Mývalové se nyní nacházejí ve 20 evropských zemích a psíci mývalovití ve 33 zemích. I když v Česku žijí divoce tisíce mývalů, psíky neomezují. Jejich počet bude srovnatelný. Přestože jména obou šelem znějí podobně, až tak příbuzní nejsou. Náleží do různých čeledí, psík mezi psovité (Canidae), mýval mezi medvídkovité (Procyonidae). Neplést s medvědovitými (Ursidae), kam patří medvědi. „Mývalové a psíci mývalovití jsou flexibilní, pokud jde o stanoviště a jídlo. Navíc v Evropě sotva mají nějaké přirozené nepřátele. Předpokládá se, že jejich šíření je proto omezeno pouze klimatem,“ soudí první autorka publikace Judith Kochmann ze Senckenberg Biodiversität und Klima Forschungszentrum. Obě šelmy vidíme na obrázku nahoře, mýval severní vlevo (foto Cary Bass-Deschênes, CC BY 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons), psík mývalovitý vpravo (Prue Simmons, CC BY 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons). Jde o zhruba stejně velké tvory, jejichž hmotnost se v dospělosti pohybuje v rozmezí 4 – 10 kg.

Kochmann, J., Cunze, S. and Klimpel, S. (2021), Climatic niche comparison of raccoons Procyon lotor and raccoon dogs Nyctereutes procyonoides in their native and non‐native ranges. Mam Rev. https://doi.org/10.1111/mam.12249

Neomezený přístup k placeným článkům

Pro vaše pohodlí nabízíme čtyři varianty platby předplatného. Platbu díky tomu odešlete jedním kliknutím a celý rok budete mít přístup ke všem aktualitám na webu akademon. Díky předplatnému na celý rok budete mít nepřetržitý přístup ke všem článkům a zajímavostem o vědě, které se jinde nedozvíte.