Dle tiskové zprávy AV ČR ve čtvrtek 10. června nastane částečné zatmění Slunce mezi 11:44 až 13:36 aktuálního času. Maximum nastane ve 12:39, kdy Měsíc zakryje zhruba jednu pětinu slunečního disku. Jedná o první ze série sedmi částečných slunečních zatmění, která budeme moci pozorovat do roku 2030. Nejbližší další pozorovatelné zatmění proběhne v říjnu příštího roku. Čtvrteční zatmění bude pozorovatelné na rozsáhlých plochách zemského severu. Průběh zatmění vidíme na následující animaci NASA:


Na obrázku nahoře vidíme, jak by mohlo vypadat čtvrteční zatmění (obr. Hvězdárna a planetárium Brno), pokud se neuplatní základní zákon astronomie. Ten říká, že naprosto bezmračná obloha se zatáhne deset minut před počátkem jevu, který chceme pozorovat. Na obrázku pod tímto odstavcem vidíme snímek prstencové zatmění z 20.března 2015, jak bylo vidět na Špicberkách, foto Penn State, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons. V Česku šlo o poslední pozorovatelné zatmění, byť jen jako částečné.

10.června nastane částečné zatmění Slunce - minulé zatmění

Chraňte zrak!

10.června nastane částečné zatmění Slunce, ale i částečné zatmění může při neopatrnosti poškodit zrak. Pokud se rozhodnete pro individuální pozorování, je třeba dbát především na bezpečnost. Nezakrytá část Slunce bude stále dost intenzivním zdrojem světla a bez použití vhodných pomůcek může při přímém pozorování hrozit trvalé poškození zraku! Doporučujeme proto použít speciální brýle pro pozorování zatmění (obyčejné sluneční brýle nestačí), folii Baader AstroSolar, případně svářečský filtr stupně 13 a vyššího. Můžete pozorovat i malým dalekohledem, ale pak je nutné použít před objektiv náležitý filtr, nikdy se nedívejte na Slunce do dalekohledu přímo. Profesionálně vedené pozorování proběhnou na řadě hvězdáren. Na ondřejovské hvězdárně Astronomického ústavu AV ČR proběhne pozorování s výkladem zdarma v její historické části od 11:30 do 13:45, samozřejmě za jasného počasí.

Plný text tiskové zprávy AV ČR ze 3.6.2021: 10.června nastane částečné zatmění Slunce