čtená aktualitaNávrh státního rozpočtu na rok 2022 počítá se snížením výdajů na výzkum, experimentální vývoj a inovace (VaVaI) o 3,6 % oproti letošku. Znamená to pokles o 1,4 miliardy korun. Celkový VaVaI rozpočet pro příští rok by dosáhl výše 36,1 miliardy korun. Vypadá to jako kupa peněz, se kterou se dá mnoho udělat. Po rozhazovačném pandemickém flámu, kdy během nouzového stavu nemusel stát zadávat zakázky výběrovým řízením, máme na výběr mezi šetřením nebo bankrotem. Bohužel šetření ve výdajích na vědu a inovace je tupé seškrtávání, kdy se vracíme ke komunisty vynalezené praktice prožírání budoucnosti. Investice do vědy a výzkumu patří v dlouhodobém výhledu k nejproduktivnějším. Problémem je ten dlouhodobý výhled, který vlády často postrádají. Současná vláda hledí jen do nejbližších voleb, ať už dopadnou jakkoli. Voliče je třeba nakoupit nyní ať to stojí, co to stojí, takže nepřekvapí, že vláda volí koblihy místo budoucnosti.

Společné prohlášení

Produktivní investice do vědy a inovací hlasy bezprostředně nepřinášejí, a tak akademici dopadli vlastně dobře. Mohli být zkrouhnuti ještě podstatně více. Nepomohly ani ostruhy, které akademické instituce získaly během koronavirového období. Ve společném prohlášení Akademie věd ČR, České konference rektorů, Svazu průmyslu a dopravy, Rady vysokých škol, Asociace výzkumných organizací a Vysokoškolského odborového svazu najdeme: „V této souvislosti poukazujeme na zásadní přínos vědy a výzkumu v boji s pandemií covidu-19 a na prokázané schopnosti relevantních oborů VaVaI rychle hledat a nacházet nová řešení této krize. V neposlední řadě zdůrazňujeme opakovaně potvrzený kvalitativní růst výsledků výzkumné sféry, a to i v mezinárodním srovnání, což bylo umožněno postupným navyšováním výdajů na VaVaI v minulých letech.“

Ministerstvo financí svým návrhem rozpočtu popírá Memorandum o podpoře VaVaI v ČR z 19. prosince 2019. Kromě jiných ho podepsal i současný předseda vlády. Ten ale už podepsal leccos, k čemu se později neznal. Podle zmíněného memoranda mělo systematické každoroční navyšování výdajů státního rozpočtu na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumných organizací každoročně činit 4 %. Zjevně nás čekají koblihy místo budoucnosti. Obrázek nahoře Roland Zumbühl (Picswiss), Arlesheim (Commons:Picswiss project), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons.