Zmíněné mikročástice vznikají srážením z vodného roztoku při působení ultrazvukem. V ethanolu se na jejich povrch přichytí částice z magnetického oxidu železnato-železitého Fe3O4. Tím je protiplastová mikročástice hotova a můžeme s ní vyrazit proti mikroplastům. Nejlépe rozkládají polymléčnou kyselinu a polykaprolakton kvůli hydrofilnímu povrchu. Vodoodpudivý povrch polyethylentereftalátu nebo polypropylenu fotokatalytický rozklad zpomaluje. V testovaných vzorcích během týdne ubyla 3 % prvních dvou jmenovaných plastů, zatímco druhých dvou, hydrofobních, jen jedno procento. Nezdá se to jako rychlý úbytek, ale fotokatalytické mikročástice na sluníčku pracují zcela samostatně. Mikročástice rozkládají mikroplasty, přičemž silně nahlodávají jejich povrch, čímž urychlují další samovolný rozklad. Chemické struktury rozkládaných plastů najdeme na obrázku nahoře.
Omezené nasazení
Nasazení asi zůstane omezena na uzavřené nádrže. Kdybychom je nechali volně v přírodě osudu, plasty bychom odstranili a nahradili těžkými kovy bismutem a vanadem. Magnetický Fe3O4 umožňuje odstranění pomoci magnetů, ale protahování silných magnetů koryty řek nebo přehradními nádržemi či dokonce moři je představa poněkud fantaskní.
Seyyed Mohsen Beladi-Mousavi, et al., A Maze in Plastic Wastes: Autonomous Motile Photocatalytic Microrobots against Microplastics, ACS Appl. Mater. Interfaces 2021, 13, 21, 25102–25110, https://doi.org/10.1021/acsami.1c04559
Neomezený přístup k placeným článkům
Pro vaše pohodlí nabízíme čtyři varianty platby předplatného. Platbu díky tomu odešlete jedním kliknutím a celý rok budete mít přístup ke všem aktualitám na webu akademon. Díky předplatnému na celý rok budete mít nepřetržitý přístup ke všem článkům a zajímavostem o vědě, které se jinde nedozvíte.
Nejnovější komentáře