Poznáte, co je na satelitním snímku nahoře? NASA na jedné ze svých webových stránek občas zveřejní satelitní snímek, jehož obsah není zcela zřejmý. Návštěvníci stránek mají možnost hádat nebo rozpoznat, co na snímku je. Jméno prvního, který správně uhodne, zveřejní NASA na příslušné stránce spolu s řešením, které se dozvíte zhruba do týdne. Pokud chcete odpovědět přímo na stránkách NASA, link najdete dole. Anebo můžete psát do komentářů pod tímto příspěvkem. Co zobrazuje tajemný satelitní listopadový snímek?

Webová stránka pojmenovaná NASA earth observatory, ze které tajemný snímek pochází, přináší denně několik různých satelitních snímků. Nechybí ani obsáhlé komentáře a vysvětlení, nač vlastně hledíme. Najdeme tu i souhrnné mapky různých jevů z dat získaných satelitním pozorováním. Nechybí ani fulltextové vyhledávání a rozdělení na tematické kapitoly jako např. Atmosféra, Led a sníh nebo Život. Webová stránka alespoň za občasnou návštěvu stojí.

Zajímavé obrázky z poslední doby

Tajemný satelitní listopadový snímek NASA earth observatory zdaleka není jediný. Na obrázku pod tímto odstavcem vidíme snímky velmi vzácného meteorologického jevu zvaného oblačná průletová díra (angl. fallstreak hole). Vznikne v oblaku z podchlazených kapalných vodních kapiček, jejichž teplota je pod bodem mrznutí vody. Nepatrné narušení rovnováhy třeba při průletu stoupajícího nebo klesajícího letadla vede ke czniku ledových krystalů, které rychle narůstají na úkor odpařujících se kapalných kapiček. Nakonec se krystalky stanou tak těžké, že spadnou. Jakoby vypadl kus oblaku. Snímek pořídila družice Terra 29. ledna 2021 nad americkým státem Georgia. Některé díry vypadají jako by byly vyplněné. To jsou právě ty zmrzlé krystalky snášející se k zemi.

Tajemný satelitní listopadový snímek

https://earthobservatory.nasa.gov/blogs/earthmatters/2021/11/16/november-puzzler-7/

https://earthobservatory.nasa.gov/images/147886/falling-for-fallstreaks

Další obrázky z NASA earth observatory můžeme shlédnout u těchto aktualit akademonu:

akademon.cz 12.listopadu 2021: Australské požary pohnojily fytoplantkon

akademon.cz 9. října 2021: Gravitační vlny vyvolané probíhajícím výbuchem sopky

akademon.cz 24. srpna 2021: Někdy se řasám prostě daří

akademon.cz 21. srpna 2021: Deště završí zkázu po zemětřesení

akademon.cz 20. srpna 2021: Sibiřská tajga hoří více než Amazonie

akademon.cz 18. srpna 2021: Sopka vyrostla

akademon.cz 23. dubna 2021: Surigae spustila gravitační vlny

akademon.cz 19. dubna 2021: Výbuch v Karibiku

akademon.cz 30. ledna 2021: Orografická oblačnost nad Jün-nanem

akademon.cz 12. srpna 2020: Exploze dusičnanu amonného v Bejrútu