Dali byste si modrý lok?

čtená aktualitaPivo modré barvy dodává pod jménem Line 2.0 na trh francouzský řemeslný pivovar Hoppy Urban Brew ze severofrancouzského města Roubaix. Nahoře na obrázku vidíme zaměstnankyni pivovaru jménem Mathilde Vanmansart, jak si užívá modrý mok. Modrou barvu nejde dosáhnout žádným známým pivovarnickým procesem. Způsobuje ji přídavek barviva fykocyaninu ze sinic rodu Spirulina. Produkuje ho sinicová farma Etika Spirulina rovněž ze severní Francie. Do piva se normálně přidá jako jedna ze surovin. Line 2.0 je lehké svrchně kvašené pivo s výrazným chmelem a ovocnými tóny. Fykocyanin vůbec žádnou chuť nemá, takže ovlivní jen barvu piva. „U části veřejnosti vzbuzuje obrovský zájem i zvědavost,“ říká Sebastien Verbeke, zaměstnanec pivovaru Hoppy Urban Brew. Modré pivo určitě vzbudí zvědavost, ale zájem až takový není. Za poslední čtvrtletí loňského roku prodal pivovar 1.500 lahví modrého piva Line 2.0, což není nic převratného. Máte-li zájem, ke koupi je zde, třetinka za 3 EUR.

Fykocyaninem obarvené modré pivo určitě vzbudí zvědavost

Modré pivo určitě vzbudí zvědavost - fykocyanin

Fykocyanin je bílkovina, která je součástí fotosyntetického systému sinic. Rozpouští se ve vodě a má příjemnou modrou barvu. Náčrt struktury molekuly vidíme na obrázku nad tímto odstavcem (Mitchso, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons). Buňky sinic rodu Spirulina, ze kterých se získává, mají neobvyklý tvar. Jak již název napovídá, jde o krátké štíhlé levotočivé šroubovice. Modré pivo Line 2.0 musí být opravdu velmi lehké a z nepražených sladů, takže neobarvený produkt musí být velmi světlý. Jinak by přídavkem modrého barviva nevzniklo pivo modré, ale špinavě zelené. Využití fykocyaninu jako potravinářského barviva je na vzestupu, protože je přírodní, prostě žádná chemie. Zpravidla nahrazuje syntetické barvivo brilantní modř FCF označené jako E 133.

Jen biolentilky přírodním barvivem barvené!

Na obrázku pod tímto odstavcem vidíme modré lentilky. V horním řádku obarvené brilantní modří CFC, ve spodním fykocyaninem ze sinic. Modré pivo určitě vzbudí zvědavost víc než modré lentilky. Je zajímavé, že u produktu z nepříliš kvalitní čokolády navíc potaženém vrstvou cukru výrobci i zákazníci řeší použité barvivo.

Modré pivo určitě vzbudí zvědavost - biolentilky

Foto John Penton, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons.

https://www.reuters.com/business/environment/sacrebleu-french-brewers-use-algae-make-blue-beer-2022-02-03/