Chronický bakteriální zánět vyléčili lékaři s pomocí bakteriofágů

čtená aktualitaTehdy třicetiletá žena utrpěla vážná zranění při sebevražedném bombovém útoku islámského státu na bruselském letišti Zaventem 22. března 2016. Rány se zanítily a objevila se sepse. Dlouhodobé nasazení nejdrsnějších antibiotik ani chirurgické odstranění postižených tkání nepomáhaly. Úpornou infekci vyvolala bakterie Klebsiella pneumoniae, která snadno vytváří biofilmy, které ji chrání i před antibiotiky. Pomohla až dlouhodobá kombinace antibiotik s bakteriofágem vB_Kp M1. Bakteriofágy jsou viry bakterií. Během souběžného podávání antibiotik i působení fága se během několika měsíců podařilo infekci zvládnout, protože bakteriofág podpořil léčbu infekce antibiotiky. Samotné vytipování vhodného bakteriofága byla dosti náročná práce, nicméně nakonec vědci uspěli. Snímek použitého bakteriofága vB_Kp M1 pořízený transmisním elektronovým mikroskopem vidíme na obrázku nahoře. Velikost hlavičky tvaru dvacetistěnu je 120 × 120 nm, průměr stažitelného krčku je 22 nm a jeho délka 150 nm.

Hrozí nebezpečí, když bakteriofág podpořil léčbu infekce antibiotiky?

Možné využití bakteriofágů proti bakteriím studují vědci desítky let. Těsně po druhé světové válce zastavili čeští bakteriologové pomocí bakteriofága epidemii úplavice v letňanské Avii. Správné fágy úspěšně izolovali z kanalizace. Popsaný úspěšný pokus nasazení bakteriofágů přímo v lidském organismu je ojedinělý. Stále si nemůžeme být jisti, zdali přesazením bakteriofága z přirozeného prostředí s nečetnými buňkami do lidského organismu je zcela bezpečné. Bakteriofágu se možná budou více líbit vaše játra nebo svaly s buňkami jedna pěkně vedle druhé. Přesídlí do nich a na bakterie, své původní hostitele, se vykašle. Panují obavy, aby bakteriofág podpořil léčbu infekce antibiotiky, a pak náhle nevyužil oslabeného imunitního systému a nepodpořil bakterie. Na druhou stranu nutno připustit, že mezi viry lidskými a bakteriofágy jsou velké rozdíly, takže takový přechod není triviální.

Eskenazi, A., Lood, C., Wubbolts, J. et al. Combination of pre-adapted bacteriophage therapy and antibiotics for treatment of fracture-related infection due to pandrug-resistant Klebsiella pneumoniae. Nat Commun 13, 302 (2022). https://doi.org/10.1038/s41467-021-27656-z, CC BY 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

akademon.cž 12. června 2013: Bakteriofág součástí imunitního systému
akademon.cz 22. září 2007: Fág stvořil monstrum