Rohatý had letěl po obloze a házel kameny
V prvních několika století po Kristu prosperovala v povodí americké řeky Ohio hopewellská kultura společná několika indiánským kmenům. Její obchodní kontakty sahaly od Atlantického oceánu po Skalisté hory a od Kanady k Mexickému zálivu. Její rychlý konec ve 4. století nedokázali archeologové doposud spolehlivě vysvětlit. Geologicko-chemická analýza ukázala, že kulturu Hopewell zničil výbuch komety. Přesněji řečeno zásah mnoha zbytků komety, které způsobily rozsáhlé lesní požáry na ploše téměř 24.000 kilometrů čtverečních. To odpovídá skoro třetině rozlohy Česka. Spoluautor publikace profesor David L. Lentz z University of Cincinnati vysvětluje možné následky: „Vypadá to, že tato událost velmi poškodila zemědělství. Lidé neměli metody, jak skladovat kukuřici po dlouhou dobu. Ztráta jedné nebo dvou úrod by způsobila rozsáhlé strádání. Když se neurodí kukuřice, můžete se obvykle spolehnout na plody ze stromů. Ale když je oboje zničeno, rozvrátí to vše.“
Chemická a literární analýza
Jak poznáme, že kulturu Hopewell zničil výbuch komety? Dokládá to chemická analýza vrstev z příslušného období. Větší obsah platiny a iridia svědčí pro kosmickou událost. Rozsáhlé požáry dokládají černé vrstvy dřevěného uhlí. Působení vysokých teplot dokládá i přítomnost mikrosferulí, drobných kuliček vzniklých při tavení a odpařování hornin. Mikrosferule z povodí Ohia tvořené převážně železem a křemíkem vidíme na snímku elektronového mikroskopu nahoře. Odrazy katastrofy spadlé z nebe najdeme v pozdějších indiánských legendách Algonkinů a Irokézů, nástupců kultury Hopewell. Ottawové hovořili o dni, kdy Slunce spadlo z oblohy. V legendách Šavanů narazíme na nebeskou pumu, která roztrhala lesy. Míněna je kočkovitá šelma puma americká (Puma concolor), dnes v této oblasti již vyhynulá. Majamiové básnili o rohatém hadovi, který letěl po obloze a házel kameny, než spadl do řeky. Huroni líčili temný mrak, který se převalil po obloze a byl zničen ohnivou šipkou.
Kulturu Hopewell zničil výbuch komety, ale není jediná
Osadu Beth Haram v údolí Jordánu zničila exploze meteoritu před 3.600 lety. Vybuchl zhruba ve výšce 4 km nad osadou, přičemž se uvolnila energie, převyšující hirošimský výbuch asi tisíckrát. Teplota vzduchu ve městě vzrostla během okamžiku na 2.000 °C, což bez úhony nepřežily ani stavby.
akademon.cz 18. března 2020: Kometa smetla osadu
Tankersley, K.B., Meyers, S.D., Meyers, S.A. et al., The Hopewell airburst event, 1699–1567 years ago (252–383 CE). Sci Rep 12, 1706 (2022). https://doi.org/10.1038/s41598-022-05758-y, CC BY 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Bunch, T.E., LeCompte, M.A., Adedeji, A.V. et al. A Tunguska sized airburst destroyed Tall el-Hammam a Middle Bronze Age city in the Jordan Valley near the Dead Sea. Sci Rep 11, 18632 (2021). https://doi.org/10.1038/s41598-021-97778-3
Nejnovější komentáře