Řešení kvízu akademonu z 25. března 2022

Nad palmou na horním snímku vidíme duhový oblouk, který vypadá úplně jako duha. Není Vám na něm něco divného? Asi ano, duha je prohnutá obráceně, směrem od zemského povrchu. Proč je duha obráceně? Tato duha je prohnuta k zemskému povrchu, protože to není žádná duha. Jde o halový jev zvaný cirkumzenitální oblouk. Vzniká lomem světla v malinkých ledových destičkách, které se vznášejí v atmosféře na plocho. Světelný paprsek musí do krystalku vstoupit dolní plochou, takže krystalky musí být výše než Slunce. Proto můžeme cirkumzenitální oblouk pozorovat pouze, je-li Slunce nad obzorem méně než zhruba 30 ° a krystalky se nacházejí výše než 46°nad slunečním kotoučem. Paprsek opouští krystal boční stěnou.

Syté barvy

Cirkumzenitální oblouk překvapí sytostí barev, což horní snímek jen potvrzuje. Fotografii pořídila Marcella Giulia Pace v městě Ragusa na Sicilii dne 24. února 2022. Celý obrázek „Proč je duha obráceně?“ Můžeme shlédnout pod tímto odstavcem.

Proč je duha obráceně

Foto Marcella Giulia Pace

Halové jevy

Halové jevy patří k optickým jevům v atmosféře. Existuje jich celá řada. Vznikají lomem, odrazem či ohybem slunečního světla v zemské atmosféře na vznášejících se drobných ledových krystalcích. Mohou vznikat i světlem odraženým od Měsíce. Více o halových jevech najdeme zde. Kromě cirkumzenitálního oblouku známe i cirkumhorizontální oblouk. Najdeme ho hluboko pod polohou Slunce, takže ho našich zeměpisných šířkách spatříme jen velmi vzácně v období, kdy je Slunce vysoko na obloze, minimálně 58 °. Cirkumhorizontální oblouk můžeme u nás pozorovat jen kolem letního slunovratu. Ještě vzácnější je cirkumhorizontální oblouk způsobený světlem měsíčním. U nás ho můžeme jen zřídka pozorovat při úplňku kolem slunovratu zimního.

Správná odpověď na otázku Proč je duha obráceně?

Správně odpověděl čtenář 80Sus. Dne 25. 3. 2022 napsal: „Klasická duha vzniká lomem světla v kapičkách vody při dešti, tedy celkem nízko. „Obrácená duha“ vzniká lomem světla ve velké výšce díky ledovým krystalkům horních mraků. Sluníčko musí být v dobrém úhlu nad obzorem – v poledne tedy jev nenastane.“👍👍👍

https://apod.nasa.gov/apod/ap220311.html

akademon.cz 22. února 2022: Dva halové jevy pozorované najednou