Podívejte se na video s obskurním vrtulovým letadélkem, které prorazí pancéř

Switchblade 600

Sebevražedné tlačnou vrtulí hnané drony Switchblade 600 americké společnosti AeroVironment, Inc. se na Ukrajině osvědčily jako účinný prostředek proti obrněncům. Jak vidíme na obrázku nahoře (AeroVironment, Inc.), sebevražedný dron Switchblade 600 má podivný tvar s pěti vysunovacími plochami. Čtyři jsou vodorovné, jediná svislá funguje jako ocasní směrové kormidlo. Před odpálením jsou plochy zasunuté do těla dronu obdobně jako čepel zavíracího nože. Právě kvůli vyklápěcím plochám nese jméno Switchblade, což je anglicky zavírací nůž. Po startu vyrazí cestovní rychlostí 110 km/hod na místo předpokládaného nasazení, kde chvíli poletuje a vyčkává na správný okamžik. Po přesném určení cíle k němu vyrazí maximální rychlosti 185 km/hod a zlikviduje ho výbušnou protipancéřovou hlavicí. Tento typ zbraní se v angličtině nazývá loitering munition. Energie má na čtyřicet minut letu. Vyznačuje se vysokou přesností a oproti střelám Javelin výrazně nižší cenou. Jak to celé funguje můžeme vidět na následujícím videu společnosti AeroVironment, Inc.

Sebevražedný dron má podivný tvar a startuje z krabice

Jak jsme mohli vidět na videu, startuje pomocí jednoduché hranaté rampy na dvojnožce, která trochu připomíná malý minomet. Vidíme ji na následujícím obrázku se startujícím dronem s plochami jen částečně rozevřenými (obr. AeroVironment, Inc.)

Sebevražedný dron má podivný tvar

Druhou možnost představuje integrované odpalovací zařízení, které vidíme na obrázku pod tímto odstavcem (AeroVironment, Inc.). Součástí výbavy je ještě řídící jednotka. Jednotlivé komponenty celého systému lze transportovat na zádech.

Sebevražedný dron má podivný tvar - integrovaná odpalovací rampa

Switchblade 300

Předchůdcem šestistovky zavedené v roce 2020 byl dron Switchblade 300. I tento sebevražedný dron má podivný tvar. Liší se dvěma ocasními plochami, jak vidíme na následujícím obrázku společnosti AeroVironment, Inc.). Díky svým menším rozměrům ho lze užít spíš proti lidským nebo jen velmi lehce obrněným cílům. Ve vzduchu vydrží 10 minut, cestovní rychlost činí 100 km/hod, maximální 160 km/hod. Dvojici sebevrahů doplňuje neozbrojená průzkumná verze Blackwing.

Sebevražedný dron má podivný tvar - Switchblade 300

https://www.avinc.com/

https://www.forbes.com/sites/davidhambling/2022/03/17/shadowy-switchblade-munition-on-its-way-to-ukraine/?sh=1b4cd1f25e13

https://www.newsweek.com/switchblade-drones-ukraine-war-russia-1688906

akademon.cz 2. února 2022: Stále větší roli hrají drony

akademon.cz 27. května 2020: Granát průzkumník