Řešení kvízu z 10. března 2022

Z minerálů mohou vzniknout podivuhodné tvary. Na obrázku nahoře vidíme podivný kamenný útvar připomínající květinu (NASA/JPL-Caltech/MSSS). Najdeme ho na povrchu Marsu. Vyfotografovalo ho 24. února 2022 marsovské průzkumné vozítko Curiosity. To není to poslední, co s velkou slávou přistálo, to byla Perseverance. Curiosity přistála dlouho před ním, v roce 2012. Sloužit měla dva roky a funguje pořád. Slušný výkon! Snímek vznikl 3.396 marsovský den neboli sol mise v kráteru Gale. Kamenný květ má v průměru méně než 20 milimetrů. Vznikl průnikem vody s vysokým obsahem minerálů do kanálků v hornině. Minerály vykrystalovaly, voda vyschla. Okolní výrazně měkčí hornina později oderodovala a vyloupl se kamenný kvítek. Takže pan Josef Jindra v komentářích ke kvízu z 10.3. odpověděl zcela správně.

Pomocí MAHLI vyloupl se kamenný kvítek

Snímek pořídila kamera Mars Hand Lens Imager, zkratkou MAHLI, na otočné montáži na konci robotického ramene Curiosity. Se svou krátkou ohniskovou vzdáleností mocné čočky je určen zejména k zobrazování detailů povrchu a struktury minerálů. Rozliší detaily o velikosti 12,5 mikrometru, což je méně než průměr lidského vlasu. K nasvícení zkoumaných objektů má vlastní zdroji viditelného i ultrafialového světla. Ultrafialový zdroj slouží hlavně k vybuzení fluorescence zkoumaných minerálů pro usnadnění jejich určení. Velikost záběru je 1.600 x 1.200 pixelů.

Další podivný patvar

3.396 solu mise vyloupl se kamenný kvítek, ale nejde o první podivný útvar. 3.190 solu mise, po našem 27. července 2021, vyfotila Curiosity mnohem větší útvar připomínající ještěrku. Oba popisované útvary rozhodně nejsou žádné zkameněliny, ale zvláštním způsobem vykrystalované horniny. Fotografii útvaru o výšce 16,5 cm vidíme pod tímto odstavcem (foto NASA/JPL-Caltech/LANL). Najdeme ho u úpatí hory Sharp, která vystupuje do výšky 5,5 km ze dna kráteru Gale. Planetární geoložka Abigail Fraeman z NASA Jet Propulsion Laboratory k podivnému tvaru uvádí: „Stále jsem ohromena stavbou hornin, které vidíme, zejména převládajícím výskytem centimetry velkých hrbolků a hrudek vyčnívajících ze skalního podloží.“

Vyloupl se kamenný kvítek nebo i ještěrka

https://mars.nasa.gov/resources/26587/curiosity-finds-a-martian-flower/
https://apod.nasa.gov/apod/ap220309.html
https://www.livescience.com/rock-arch-lizard-mars.html

akademon.cz 6. září 2019: Curiosity upgrade

akademon.cz 12. května 2015: Západ Slunce na Marsu