Zvířetníkové světlo není správný čas pro časnou ranní modlitbu směrem k Mekce

Zodiakální světlo způsobuje vesmírný prach

Nahoře vidíme krásný snímek zodiakálního světla a Mléčné dráhy. Zodiakální světlo je ten světlý kužel vlevo. Zvířetníkové neboli zodiakální světlo je slabá záře nad obzorem v oblasti ekliptiky, roviny zdánlivého pohybu Slunce. V období rovnodennosti svírá ekliptika s obzorem velký úhel, takže panují nejvhodnější podmínky pro pozorování. Zodiakální světlo způsobuje vesmírný prach, přesně řečeno rozptyl slunečních paprsků na vesmírném prachu o rozměrech 10 – 300 mikrometrů. Krásně viditelné zodiakální světlo je asi tak hodinu po západu nebo hodinu před východem Slunce. Zpravidla jde o stříbřitý kužel světla od obzoru vzhůru někdy až do výšky 60 °. Ve městech je nepozorovatelné, protože je zhruba 70 krát slabší než světelné znečištění hustě obydlených oblastí. Fotografii nahoře pořídil Jeff Dai na zamrzlém jezeře v čínské provincii S’-čchuan. Světlý pás vpravo je Mléčná dráha.

Zodiakální světlo proniklo i do náboženství

Varoval před ním jako před falešným úsvitem prorok islámu Mohamad. Opravdové astronomické svítání je časem jedné z pěti denních modliteb pro muslimy. Zodiákální světlo, které se objeví dlouho po západu Slunce, není ten správný čas pro časnou ranní modlitbu fadžr.

Protisvit i zodiakální světlo způsobuje vesmírný prach

Další zajímavý optický jev je protisvit. Je to slabá záře na noční obloze v místě přímo proti poloze Slunce. Protisvit i zodiakální světlo způsobuje vesmírný prach. Protisvit konkrétně vzniká odrazem od prachu v oblasti libračního bodu L2 soustavy Slunce – Země, kde je ho nejvíc. Librační neboli Lagrangeův bod je místo, v němž se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly dvou těles rotujících kolem společného těžiště.  V soustavě dvou těles rotujících kolem společného těžiště (např. Země-Měsíc, Slunce-Země) najdeme celkem pět Lagrangeových bodů. Bod L2 leží vně na spojnici obou těles.

Meteor i galaxie

Na obrázku vidíme i další zajímavosti. Vpravo šikmo dolů od zodiakálního světla prolétl meteor. Eliptická šmouha nad středem snímku je galaxie M31 v souhvězdí Andromedy. Jde o spirální galaxii vzdálenou přibližně 2,5 milionů světelných let.

https://apod.nasa.gov/apod/ap220301.html

akademon.cz 14. dubna 2021: Krásně viditelné zodiakální světlo