I tvrdá doba přináší nové měkké technologie

čtená aktualitaStejně jako startupová společnost vznikla dobrovolnická součást ukrajinských pozemních vojsk zvaná Aerorozvidka (ukr. Аеророзвідка), což znamená vzdušný průzkum. Kromě něj rovněž vede bojové operace pomocí dronů. Založilo ji několik osob během prvního ruského útoku v roce 2014. V současnosti provádí na 300 průzkumných misí denně. I když to denně znamená zejména v noci. Drony pomocí infračervených kamer vidí v noci stejně dobře jako ve dne. Pohyb těžké techniky je za tmy výrazně omezen. Z tanku je ven špatně vidět za plného světla, natož v noci. Důstojník Aerorozvidky popisuje, jak to funguje: „Používáme vybavení Starlink a spojujeme operátory dronů s našimi dělostřelci. Pokud v noci nasadíme dron s termovizí, spojíme se přes Starlink s dělostřelci a určíme cíl.“ Aerorozvidka měla lví podíl na ztrátách způsobených 65 km dlouhému ruskému konvoji při neúspěšném tažení na Kyjev.

Starlink

Klíčové pro spolehlivé fungování Aerorozvidky je satelitní internetové spojení pomocí systému Starlink Elona Muska. Jeho otevření Ukrajincům a dodávky terminálů představují velmi významný příspěvek jediné osoby v boji proti ruské agresi. Přístup ke Starlinku má podle současných odhadů na 100.000 obyvatel Ukrajiny. Starlink umožňuje, aby Ukrajina úspěšně vedla bojové operace pomocí dronů.

Vlajkonoš – další bojové operace pomocí dronů

Ukrajinské vojenské úsilí rovněž významně podpořily drony Bayraktar TB2 turecké společnosti Baykar. Bayraktar v turečtině znamená vlajkonoš. Není to žádný drobeček. Při rozpětí 12 metrů je 6,5 m dlouhý. Jak vidíme na obrázku nahoře, má kompaktní trup s tlačnou vrtulí. Charakteristické jsou pro něj ocasní plochy do obráceného V (Bayhaluk, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons). Vystoupá do 7.300 m a dosáhne maximální rychlosti 222 km/hod při maximální vzletové hmotnosti 630 kg. Běžná cestovní rychlost činí 130 km/hod. e vzduchu se udrží přes 24 hodin. Ta okrouhlá věc zespodu na trupu je senzorová věž s kamerou, infrahledem a laserovým zaměřovačem. Do čtyř pevných závěsníků lze umístit různé typy raket.

Zdroj: https://www.zmescience.com/research/technology/ukrainian-drone-operators-starlink-29032022/