Přebývat lze i ve staré baterii

čtená aktualitaNa fotografii nahoře vidíme chobotnici z řádu hlavonožců, jak se uvelebila ve zbytku zelené rozbité láhve na mořském dně. Nedávná studie ukázala, že chobotnice rády sáhnou po nejrůznějších pozůstatcích našich aktivit, na které na mořském dně narazí. Nejraději použijí lahve a plechovky. Ale jako úkryt posloužila i stará baterie nebo pneumatiky. Raději mají předměty nerozbité a neprůhledné. Využívají je jako doupě, ochranu pro vajíčka nebo maskování během přesunu. Vedoucí výzkumu, jak chobotnice využívají naše odpadky, profesorka Maira Proietti z brazilské Universidade Federal do Rio Grande shrnuje výsledky: „Jasně rozeznají množství odpadků v okolí, které mohou využít jako druh umělého maskování. Ukazuje to jejich extrémní schopnost přizpůsobení. Jsou to velmi inteligentní zvířata a využijí to, co mají k dispozici, aby se ukryla nebo pohybovala s ochranou.“ Skleněné objekty využily chobotnice ve více než 40 % případů. Po plastových sáhly asi ve čtvrtině případů.

Z analýzy stovek různých fotografii vyplývá, že chobotnice využívají naše odpadky

Zajímavá je i použitá metoda výzkumu. Výsledky vyplynuly z analýzy stovek nejrůznějších podmořských fotografií z let 2018 – 2021. Fotografie většinou pořídili amatérští potápěči, nikoliv vědci.Podařilo se na nich identifikovat chobotnice 24 druhů z osmi rodů. Nejčetnější byla chobotnice žilkovaná (Amphioctopus marginatus, angl. veined octopus). Chobotnice si budují doupata zřejmě po celých 300 milionů let své existence. Jenže až doposud k tomu využívaly původní přírodní materiály jako lastury či ulity.

Chobotnice využívají naše odpadky - chobotnice žilkovaná

Chobotnice žilkovaná

Tělo chobotnice žilkované dorůstá 8 cm délky, s chapadly zhruba 15 cm. Zjevně nejde o žádného obra. Žije v tropických vodách západního Tichého oceánu. Krásný exemplář vidíme na snímku nad tímto odstavcem, Bernard DUPONT from FRANCE, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons. Kromě toho, že chobotnice využívají naše odpadky, právě u chobotnice žilkované vědci poprvé pozorovali v roce 2005 pohyb pomocí pouhých dvou chapadel z osmi.

Tainah B.N.Freitasa et al., In an octopus’s garden in the shade: Underwater image analysis of litter use by benthic octopuses, Marine Pollution Bulletin, Volume 175, February 2022, 113339, ISSN 0025-326X, https://doi.org/10.1016/j.marpolbul.2022.113339

akademon.cz 3. října 2021: Tělo má úplně průhledné kvůli maskování

akademon.cz 8. listopadu 2020: Chobotnice myslí chapadly