Řešení kvízu akademonu z 13. dubna 2022

Správná odpověď zní, že na obrázku je impaktní kráter na povrchu Marsu. Leží na severní polokouli na planině Acidalia Planitia. Marsopisné souřadnice jeho středu jsou 51.9° s.š., 326.7° v.d. Rovník Marsu jasně definuje rotace, ale co určuje poledník? Obdobně jako na Zemi ho na Marsu definuje rozhodnutí marsologů. Marsovský nultý poledník prochází malým impaktním kráterem Airy-0 na planině Sinus Meridiani, která leží na jih od rovníku. Zajímavá je proužková struktura vnitřku kráteru na planině Acidalia Planitia, která trochu připomíná řez stromem. Vznikla nejspíš v důsledku mrznutí a roztávání vody během střídání ročních období. Vnitřek kráteru vyplňují sedimenty pravděpodobně s vysokým obsahem vody. Kráter je velmi starý. Vznikl v době, kdy osa rotace Marsu byla nakloněna trochu jinak. Tehdy mohl led vznikat i v nižších marsopisných šířkách, kde kráter leží, což už dnes neplatí.

Kdo nafotil impaktní kráter na povrchu Marsu?

Impaktní kráter na povrchu Marsu vyfotografovala kamera CaSSIS satelitu ESA/Roscosmos ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) 13. června 2021, © ESA/Roscosmos/CaSSIS, CC BY-SA 3.0 IGO, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/igo/. Satelit dosáhl oběžné dráhy Marsu roku 2016 v rámci mise ExoMars 2022. Šlo o společný projekt ESA a ruského Roskosmosu nedávno zrušený kvůli ruskému napadení Ukrajiny. Abychom získali představu o rozměrech, úsečka v levém spodním rohu je 1 kilometr dlouhá. Použitá kamera CaSSIS je fotoaparát s vysokým rozlišením. CaSSIS je zkratka z anglického Colour and Stereo Surface Imaging Systém. Hlavním cílem satelitu TGO je průzkum plynů v atmosféře Marsu, zejména methanu CH4 a dalších stopových plynů. Většinu atmosféry Marsu tvoří oxid uhličitý. Její hustota, a tedy i tlak, jsou výrazně nižší než na Zemi.

Správná odpověď

Na facebook/akademon.cz odpověděl David Garabík, že na obrázku je kámen. Vzhledem k tomu, že jde o geologický útvar, tak je to odpověď správná. 👍👍👍

https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2022/01/Crater_tree_rings

akademon.cz 2. března 2021: Obrázky z Marsu – sol 12

akademon.cz 4. září 2020: Nové satelitní snímky Marsu