Stejně jako všichni modroocí na planetě, i muž na horním obrázku zdědil barvu svých očí po jediném předkovi

čtená aktualitaŽil někdy před 6.000 až 10.000 lety a jako u prvního člověka u něj vznikla mutace vedoucí k modrým očím. Jde o mutaci, která ovlivňuje produkci barviv melaninů, jež určují barvu očí, stejně jako vlasů, chlupů, vousů a kůže. Jde o skupinu strukturně podobných sloučenin s velkými molekulami, které vznikají z aminokyselin. První autor publikace profesor Hans Eiberg z Kodaňské univerzity doplňuje: „Původně jsme všichni měli hnědé oči. Ale genetická mutace ovlivňující gen OCA2 v našich chromozomech vedla k vytvoření přepínače, který doslova vypnul schopnost produkovat hnědé oči.“ Naše předky nikterak neznevýhodnilo, že modroocí dědili po jediném předkovi. Jde o mutaci, která šance přežití neovlivňuje

Barva oka

Spíše než druh melaninu v duhovce ovlivňuje barvu i jeho množství v duhovce. Vlastní duhovku tvoří přední a zadní list. Zadní list je vždy tmavý, protože obsahuje velké množství melaninu. Po obvodu přečnívá list přední a tvoří tak tmavý lem duhovky. Barvu předního listu duhovky označujeme jako barvu oka. Narazíme na oči hnědé, šedé, zelené a modré v různých odstínech. Světlejší barvy jako modrá a zelená určuje rozptyl světla v předním listu duhovky, nikoliv přítomnost barevného pigmentu konkrétní barvy. Jde o stejný jev, který způsobuje modrou barvu oblohy, přestože v ní žádné modré sloučeniny nejsou. Modroocí dědili po jediném předkovi množství melaninu v předním listu duhovky.

Modroocí dědili po jediném předkovi, takže i muž na snímku

Mimochodem, poznáte, čí modré oči jsou na snímku? Muže, jehož oči jsou na snímku, s vysokou pravděpodobností znáte, byť nejspíš ne osobně. Napište svůj tip buď mailem nebo dolů do komentáře. Fotografii celého obličeje zveřejní akademon.cz 27. dubna 2022. Foto Georges Biard, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons.

Eiberg, H., Troelsen, J., Nielsen, M. et al. Blue eye color in humans may be caused by a perfectly associated founder mutation in a regulatory element located within the HERC2 gene inhibiting OCA2 expression. Hum Genet 123, 177–187 (2008). https://doi.org/10.1007/s00439-007-0460-x

Akademon.cz 23. ledna 2022: Barvu srsti určuje kombinace dvou pigmentů

Dodatek 24.4.2022: Horní modré oči patří herci Danielu Wroughton Craigovi.

Modroocí dědili po jediném předkovi - Daniel Craig

Daniel Wroughton Craig, Foto Georges Biard, CC BY-SA 3.0 httpscreativecommons.orglicensesby-sa3.0, via Wikimedia Commons.