Jde o útěk nebo zkoušku mužnosti?

Okamžitě po páření pavouka pakřižáka východního (Philoponella prominens) sameček vystřelí z pavučiny, aby nebyl sežrán. Riziko sežrání samečka samičkou je u některých druhů pavouků značné. Zvláště proslulý je tím pavouk snovačka jedovatá (Latrodectus mactans), známější jako černá vdova. Po skončené kopulaci sameček samotářsky žijících pavouků je postradatelný a bílkoviny jsou v přírodě ceněnou potravou. Proto sameček pakřižáka východního se po kopulaci od samičky prudce odrazí předním párem nohou. Získá tím únikovou rychlost 88 cm za sekundu. Během letu rovněž rotuje. Zároveň se jistí vláknem, které vypouští. Rozhodující při odskoku je pohyb kloubu mezi holení a nártem prvního páru pavoučích nohou. Obecně nohu pavouka tvoří sedm článků. Od těla nejvzdálenější je chodidlo (tarsus), pak následuje směrem k tělu nárt (metatarsus) a holeň (tibia). Zajímavé je, že tímto kloubem u pakřižáka východního nehýbou žádné svaly, protože žádné vhodné nemá. Jeho pohyb zajišťují hydraulické síly, což u pavouků není úplná zvláštnost.

155 kopulací zdokumentováno

Na obrázku nahoře vidíme vpravo samičku a vlevo samečka pavouka Philoponella prominens, Akio Tanikawa, CC BY-SA 2.5, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en. Informace o pavoučím skoku získali vědci pomocí vysokorychlostní kamery. Sledovali na 600 pavouků a zdokumentovali 155 úspěšných kopulací. Pokud přední pár nohou samců zablokovali, pokaždé ho samička sežrala. Těmto pokusů padlo za oběť 30 samečků pakřižáka. Jak sameček vystřelí z pavučiny můžeme shlédnout na následujícím videu.

Sameček vystřelí z pavučiny

Možná sameček vystřelí z pavučiny z jiných důvodů

První autor publikace Shichang Zhang z Hubejské univerzity (湖北大学) ve Wuchanu upřesňuje: „Ukázalo se, že samce, kteří neovládají katapultování, samice vždy sežerou. To naznačuje, že toto chování se vyvinulo v reakci na intenzivní predační tlak vyvíjený samičkami. Možná toto chování určitým způsobem využívá k posouzení kvality samce při páření. Pokud nemá dobré katapultovací schopnosti, zabije ho. Ale pokud to samec několikrát zvládne a bude k ní neustále vylézat, může nakonec jeho sperma ochotně přijmout.“ Vědci totiž pozorovali, že po katapultování sameček po vlákně často k samičce znovu vyšplhal.

Shichang Zhang et al., Male spiders avoid sexual cannibalism with a catapult mechanism, Current Biology, 2022, Vol 32, Iss 8, PR354-R355, DOI: https://doi.org/10.1016/j.cub.2022.03.051

akademon.cz 18. listopadu 2020: Za otočky v letu chytí kořist