Řešení kvízu akademonu z 28. dubna 2022

Temná skvrna nahoře na obrázku je stín Jupiterova měsíce Ganymedes vržený Sluncem na povrch planety, foto NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Thomas Thomopoulos. Pozorovatel v oblasti stínu by viděl úplné zatmění Slunce způsobené Ganymedem. Snímek pořídila družice Juno při blízkém průletu koncem letošního února. Velká rudá skvrna, nejvýraznější útvar na povrchu Jupitera, není na horním snímku vidět. Jak vidíme na snímku pod tímto odstavcem, je opravdu rudá. Najdeme ji na dolní fotografii vlevo nahoře (NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill). Snímek pořídila rovněž sonda Juno.

Stín Jupiterova měsíce Ganymedes - rudá skvrna

Ganymedes

Ganymedes je největší Jupiterův měsíc, jeden ze čtyř zvaných Galileovské měsíce, protože je objevil Galileo Galilei. Jde o vůbec první vesmírná tělesa objevená pomocí dalekohledu. Ganymedes není žádný prcek. Jeho střední průměr činí něco pod 4.300 kilometrů, asi 40 % zemského průměru. Rozměry má vskutku planetární. Spolu se Saturnovým měsícem Titanem je větší než planeta Merkur. Jupiter obíhá po málo excentrické oběžné dráze s velkou poloosou 1 070 400 kilometrů. Měsíc tvoří směs křemičitanů a vodního ledu, který představuje až polovinu hmotnosti. Proto i přes jádro ze železa a jeho sulfidů má nevysokou průměrnou hustotu o něco méně než 2 gramy na centimetr kubický. Pro srovnání, průměrná hustota Zeměkoule je více než dvojnásobná. Ganymedes je jediný měsíc Sluneční soustavy, který má vlastní magnetické pole, a to díky již zmíněnému železu v jádře.

Snímek Ganymeda pořízený sondou Galileo vidíme pod tímto odstavcem (foto NASA/JPL (edited by PlanetUser), Public domain, via Wikimedia Commons).

Stín Jupiterova měsíce Ganymedes

Na snímku Hubbleova teleskopu pod tímto odstavcem vidíme zhruba 8.000 km dlouhou skvrnu, kterou způsobil dopad komety v červenci 2009. Foto NASA, ESA, and H. Hammel (Space Science Institute, Boulder, Colo.), and the Jupiter Impact Team, Public domain, via Wikimedia Commons. Stín Jupiterova měsíce Ganymedes je podobně tmavý, avšak pravidelný.

Stín Jupiterova měsíce Ganymedes - dopad komety

Kdo poznal, že jde o stín Jupiterova měsíce Ganymedes?

Správně odpověděli pánové Ivan Hejl a Zdeněk Drvota. Odpovědi sice nebyly úplně přesné, ale oba odhalili, že jde o stín nebeského tělesa.

https://apod.nasa.gov/apod/ap220427.html

akademon.cz 21. září 2021: Záhadný záblesk na Jupiteru