Tetovací barvu ve střevech používají chirurgové

čtená aktualitaZajímavý příspěvek přednesl Subhadeep Dutta z Arizona State University v Tempe dne 22. března 2022 na jarní konferenci American Chemical Society v San Diegu. Hovořil o složení nového, výrazně lepšího inkoustu pro barvení vnitřku střeva. K čemu to? Tetování je v dnešní době běžná záležitost, ale nechat obarvit vnitřek střeva? Inkoust obarví vnitřek střeva při kolonoskopii kvůli označení nalezeného místa rozsáhlejšího poškození střeva, které bude řešit později chirurg. Drobné zákroky proběhnou přímo při kolonoskopii. Větší poškození vyžadují rozsáhlejší zákrok, který provede jiný tým o něco později. Nedisponuje pozorovacími možnostmi kolonoskopie a novým pátráním ve střevě by ztrácel čas. Nejvíce používané současné inkousty Spot-Ex® a India ink založené na uhlíkové černi střevo příliš dráždí. Hlavně rychle difundují, takže není jasné, co původně označovaly. Subhadeep Dutta upřesňuje: „Komerčně dostupné inkousty mají vysoký kontrast, ale po vstříknutí se rychle rozptýlí. Takže i specialista může být ztracen, pokud jde o to, kde najít lézi.“

Nový železný inkoust obarví vnitřek střeva a méně se rozptýlí

Nový inkoust tvoří nanočástice z oxidu železitého pokryté záporně nabitým derivátem dextranu. Ty zajistí černou barvu inkoustu. Rozptýlené jsou v kladně nabitém derivátu chitosanu, který slouží jako pojivo. Rozdílný náboj inkoust hezky stabilizuje a zvyšuje jeho viskozitu. Výsledky preklinické studie provedené na vnitřní straně střeva myší vidíme na obrázku nahoře (foto Jordan Yaron, Ph.D.). Oproti dosavadním inkoustům je viditelný i rentgenovou počítačovou tomografií. Strukturu polysacharidů dextranu (vlevo) a chitosanu (vpravo) vidíme na obrázku pod tímto odstavcem. Stabilita značek novým inkoustem je výrazně lepší. Během čtyř týdnů se rozptýlí na plochu třikrát až čtyřikrát menší než současné používané inkousty.

Inkoust obarví vnitřek střeva - dextran a chitosan

Kolorektální karcinom

Rakovina konečníku a tlustého střeva je velmi časté onemocnění. U mužů je častější než u žen. Nicméně u nás díky preventivním programům jeho výskyt v posledních dvaceti letech klesá. V Česku lékaři ročně diagnostikují přibližně 7.500 nových případů. Téměř 3.500 lidí ročně na něj umírá, tedy asi devět až deset lidí denně. Nový inkoust obarví vnitřek střeva lépe a chirurgické zákroky usnadní.

https://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2022/march/improved-ink-for-colon-tattoos.html

Na rakovinu tlustého střeva a konečníku zemře zhruba deset lidí denně. Včasné vyšetření přitom může zachránit život