Lední medvědi žijí i tam, kde by žít neměli

Lední medvědi jsou na tom hůř a hůř. Tání ledu v Arktidě zásadně mění podmínky, na jaké jsou zvyklí. Výjimku představuje populace ledních medvědů na jihovýchodním pobřeží Grónska, na grónské straně Dánského průlivu. Celkem několik set medvědů ledních zvládá žít i bez velkých ledových ploch mořského ledu. Kořist vyhlíží z ledovcových splazů grónských ledovců. Je opravdu překvapující, že lední medvědi nezávisí na mořském ledu. S ostatními ledními medvědy nebyli v kontaktu stovky let.

Nezávisí na mořském ledu, ale trochu jim to vadí

Šéfka výzkumu profesorka Beth Shapiro z University of California, Santa Cruz upřesňuje: „Přežívají ve fjordech, které jsou bez mořského ledu více než osm měsíců v roce, protože mají přístup k ledovci ze sladkovodního ledu, na kterém mohou lovit. Takové stanoviště tvořené ledovcovým ledem, je ve většině Arktidy neobvyklé. Tito medvědi neprospívají. Reprodukují se pomaleji, jsou menší. Ale co je důležité, přežívají. Zatím je těžké určit, zda jsou tyto rozdíly způsobeny genetickými adaptacemi, nebo prostě odlišnou reakcí ledních medvědů na velmi odlišné klima a stanoviště.“ Výzkum této populace může poodhalit, jak lední medvědi přežívali minulá teplá období.

Lední medvěd a medvěd pizzly

Lední medvěd (Ursus maritimus, angl. polar bear) je největší suchozemský dravec. Samec váží až 800 kg. Žije v Arktidě ve dvaceti známých populacích v celkovém počtu kolem 26.000 jedinců. I když důkazy nejsou jednoznačné, můžeme říci, že od hnědých medvědů se oddělili před několika stovkami tisíc let. Číhajícího ledního medvěda vidíme nahoře na obrázku, foto Hannes Grobe/AWI, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons. Polárníci občas narazí na vzácného plodného křížence medvěda ledního a grizzlyho, který není čistě bílý. Jeho pojmenování pizzly vzniklo spojením slov polar a grizzly.

Kristin L. Laidre et al., Glacial ice supports a distinct and undocumented polar bear subpopulation persisting in late 21st-century sea-ice conditions, Science, 2022, Vol 376, Iss 6599, pp. 1333 – 1338, DOI: 10.1126/science.abk2793