Listy rotorů větrných elektráren kosí ve velkém netopýry i ptáky

čtená aktualitaJeden rotor větrné elektrárny zabije v průměru o něco více než jednoho netopýra měsíčně. Nevypadá to jako velké číslo, ale při počtu větrných elektráren v Evropě jde o stovky tisíc a možná miliony netopýrů ročně. Při svých echolokačních schopnostech se netopýr letícímu listu rotoru zpravidla vyhne. Náhlý rozdíl tlaků v okolí rotoru drobnému tvoru poškodí plíce, což sotva přežije. Pomalu se množící létající savci nestačí nejspíš obnovovat populaci, takže jejich počet klesá. I obnovitelné zdroje mají oběti. Analýza obsahu žaludků zabitých netopýrů rezavých (Nyctalus noctula, angl. common noctule) odhalila vysoký podíl škodlivého hmyzu. Větrné elektrárny mohou snížit schopnost netopýří populace redukovat počet škůdců a likvidovat místní ohniska. Řešení je vybavit větrné elektrárny zařízením, které je vypne v případě vysoké aktivity netopýrů v okolí. Netopýra rezavého vidíme nahoře na obrázku, foto Kamran Safi, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons.

Přínosy i oběti

Stavba polí větrných elektráren představuje velké zásahy do krajiny, které ovlivňují i místní klima. Spoluautor publikace Christian C. Voigt z Leibniz-Institut für Zoo- und Wildtierforschung v Berlíně nezpochybňuje přínos větrných elektráren: „Potřebujeme mnohem přesněji pochopit, jak energetický přechod ovlivní biologickou rozmanitost v postižených stanovištích.“ Obnovitelné zdroje mají oběti, ale i velmi významné přínosy.

Obnovitelné zdroje mají oběti mezi rybami

Turbíny vodních elektráren zabijí nebo velmi vážně poraní každou pátou rybu, která se snaží proplout kolem. Při zhruba 21.000 fungujících a 8.500 plánovaných vodních elektráren v Evropě nejde o bezvýznamné počty. Samozřejmě to postihuje pouze migrující druhy jako lososy, úhoře a jesetery. První autor publikace z Johannes Radinger z Leibniz-Institut für Gewässerökologie und Binnenfischerei v Berlíně vysvětluje: „Mortalita ryb související s turbínami byla obecně studována již dříve, ale většinou na jednotlivých lokalitách. Naše studie nyní přináší rozsáhlou analýzu v globálním měřítku s ohledem na širokou škálu druhů ryb a typů turbín. Díky tomu je soubor dat a jeho vyhodnocení tak významné a smysluplné.“ Vědci zkoumali úmrtnost ryb u 122 vodních elektráren v 15 evropských zemích.

Obnovitelné zdroje mají oběti - jeseter velký

Jeseter velký (Acipenser sturio, angl. European sea sturgeon), foto Solvin Zankl.

Carolin Scholz, Christian C. Voigt, Diet analysis of bats killed at wind turbines suggests large-scale losses of trophic interactions, Conservation Science and Practice, 2022, 10.1111/csp2.12744
Radinger, J., van Treeck, R., & Wolter, C. (2022). Evident but context-dependent mortality of fish passing hydroelectric turbines. Conservation Biology, 1– 12. https://doi.org/10.1111/cobi.13870