Roboti ve vzduchu i na hydraulickém rameni sníží náklady a zvýší bezpečnost

Úspěšný pokus s drony, které kontrolovaly elektrické vedení vysokého napětí, proběhl v květnu na Berounsku. Bezpilotní letouny vybavené umělou inteligencí vyvíjí ČVUT. Měly by provádět běžné prohlídky vedení, jakož i zasahovat při poruchách. Způsobí-li silná bouřka výpadek proudu, proletí drony určenou trasu a nasnímají vybrané klíčové prvky vedení. Pokud roboti kontrolují elektrické vedení, místo poruchy se podaří odhalit mnohem rychleji a levněji, a tudíž i oprava začne dříve. Výhledově bude dron kontrolovat několik kilometrů vysokonapěťového vedení a soustředí se na reprodukovatelné snímání klíčových prvků, jaké představují např. izolátory. Další vyhodnocení snímků bude rovněž doménou umělé inteligence.

Milan Sedláček, ředitel sekce Řízení údržby společnosti ČEPS k vývoji dronů uvádí: „Jedním ze záměrů naší společnosti je nahrazení leteckých kontrol prováděných helikoptérou bezpilotními letouny. Budoucnost kontrol vedení pak spočívá v dronech létajících plně automaticky bez přímého řízení pilotem po přesně vytyčených a automaticky generovaných letových drahách. To by mělo přinést snížení nákladů na údržbu přenosové soustavy, zvýšení bezpečnosti kontrol a ve výsledku i jejich větší standardizaci.“

Roboti kontrolují elektrické vedení, ale snaží se i rozumět

Součástí vývoje robotických dronů je i výcvik porozumění standardizovaným lidským gestům. Pohyb a činnost dronů řídi operátor pomocí pokynů, které vydává různými gesty. Dron je snímá kamerou a porovnává se slovníkem příkazů ve své paměti.

I ti šikovní Žaponci

Západojaponská železniční společnost nasazuje roboty nejen tam, kde sníží náklady, ale i na opravdu nebezpečné pozice. Nejenom, že zatím jediný prototyp robota kontroluje železniční elektrické vedení na západě ostrova Honšú, ale zejména ho opravuje. Robustní robot připomíná lehce humanoidní torzo. Provádí běžnou kontrolu, ale i jednoduché opravy železničního elektrického vedení pod dohledem vzdáleného operátora. Při práci vidíme robota na obrázku pod tímto odstavcem. Robot o hmotnosti 40 kg připomíná pouze horní polovinu lidského těla. Do výšky až 9 metrů ho zvedá hydraulické rameno podobné jako třeba u bagru.

roboti kontrolují elektrické vedení

https://aktualne.cvut.cz/stalo-se/20220511-vize-o-krok-blize-skutecnosti-roje-dronu-s-umelou-inteligenci-z-fel-cvut-provadeji
https://www.zmescience.com/science/japan-railway-maintenance-robot-215575/

akademon.cz 7. prosince 2021: Chcete, aby Vás kontrolovat robot?

akademon.cz 14. června 2010: Roboti kontrolují vysoké napětí