O automobilech bez řidiče slyšíme každou chvíli, ale plují i velké nákladní lodi bez kormidelníka

čtená aktualitaDlouhou cestu řízena pouze umělou inteligencí vykonala loď Prism Courage společnosti Avikus Co., dceřiné společnosti Hyundai Heavy Industries Group. Jde o první plavbu velké lodi, kterou na dlouhých úsecích navigovala umělá inteligence schopná vydávat pokyny v reálném čase. Její jméno zní HiNAS 2.0 a dokáže rozpoznat okolí. Kurz přizpůsobuje počasí, výšce vln a okolním lodím. Umělá inteligence na moři řídila loď na zhruba polovině 20.000 km dlouhé cesty. Prism Courage vyplula 1. května z amerického Freeportu v Mexickém zálivu. Přes Panamský kanál po 33 dnech plavby doplula do jihokorejského LNG teminálu Boryeong, přičemž zvládla kolizní kurz zhruba se stovkou lodí. Oproti lidskému kapitánu ušetřila kolem 7 % pohonných hmot. Fungování umělé inteligence během plavby monitoroval American Bureau of Shipping i Korejský lodní registr. S funkčností a stabilitou nové technologie byly zástupci obou organizací spokojeni. HiNAS 2.0 by se na trhu měl objevit příští rok.
Snímek lodi Prism Courage vidíme nahoře. CEO společnosti Avikus Do-Hyeong Lim říká, že umělá inteligence na moři „není jen pro velké obchodní lodě, ale rovněž i pro malá rekreační plavidla.“

Umělá inteligence na moři veze plyn

Prism Courage byla dokončena v loňském roce a pluje pod panamskou vlajkou. Při délce 299 metrů dosahuje šířky 48 metrů. Loď je uzpůsobena pro přepravu LNG a její výtlak činí 122 tisíc tun. Autonomní loď je rovněž norská Yiara Birkeland, která zcela bez kapitánského můstku při délce 80 metrů naloží 120 kontejnerů. Jde tedy o výrazně menší plavidlo než Prism Courage.

LNG, LPG a CNG

LNG je zkratka z anglického liquefied natural gas. Jde o zemní plyn tvořený převážně methanem CH4 ochlazený na – 162 °C. Methan za normální teploty plynný je při tak nízké teplotě kapalný a zaujímá pouze 1/600 původního objemu. LPG neboli liquefied petroleum gas tvoří převážně propan a butan ze zemního plynu i ropy. Oproti LNG je více stlačený. CNG je compressed natural gas, methan ze zemního plynu stlačený setinu objemu za normální tlaku.

https://techinformed.com/hyundai-makes-small-steer-without-man-but-a-giant-one-for-autonomous-ships/